Aj keď sa narodil v Martine, na Kysuciach už zapustil hlboké korene. Od roku 1970 pôsobí v Nemocnici s poliklinikou v Čadci. Začínal ako lekár – chirurg, neskôr pracoval ako zástupca primára chirurgického oddelenia, primár tohto oddelenia, posledné tri roky ako riaditeľ. V svojom odbore získal viaceré ocenenia.
Okrem iných aj Cenu Spolku lekárov Slovenskej lekárskej spoločnosti v Bratislave za najlepšiu prednášku roka „Mikrochirurgia“ a jej využitie pri operácii denervačných syndrómov“. Získal tiež pamätnú medailu MUDr. Ivana Hálka za prezentáciu na Kysuckých lekárskych dňoch. Obdržal štatút špičkového odborníka a je tiež nositeľom titulu „Osobnosť Kysúc“ – ocenenia, ktoré dostal od Kysučanov. Jednou z najkrajších je medaila za záchranu života dieťaťa pri havárii. MUDr. Jozef Kanaba sa však venuje nielen práci v nemocnici. Zaujímajú ho tiež veci mimo nej. Aj preto sa už v minulosti rozhodol byť poslancom Mestského zastupiteľstva v Čadci a v tohtoročných komunálnych voľbách sa bude opäť uchádzať o priazeň obyvateľov Čadce. Aj preto sme sa rozhodli položiť mu niekoľko otázok.
Prečo ste sa rozhodli ovplyvňovať život v meste práve vo funkcii poslanca?
V Čadci bývam 36 rokov a pretože poznám problémy mesta, myslím si, že ako poslanec t.j. zástupca obyvateľov Mesta Čadce, môžem aktívnym spôsobom ovplyvňovať a vylepšovať život v meste.
Čím vás táto práca obohacuje, naopak, čím vás ochudobňuje, respektíve, čo vám berie?
Práca poslanca je veľmi náročná na čas. Preto si myslím, že poslanec musí byť pripravený pracovať a pôsobiť na ľudí celých 24 hodín. Je nesmierne dôležité, aby poslanec pracoval s ľuďmi, rozumel im a riešil veci skôr preventívne a nie až vtedy, keď straty, utrpenie a následky sú podstatne väčšie. Mám radosť, keď môžem niekomu pomôcť. Naopak, som smutný, keď mi niekto neprávom ublíži a šíri nepravdivé informácie o mojej osobe a mojej rodine.
Akým smerom by sa podľa vás mal uberať rozvoj mesta?
Veľmi by som si prial, aby Mesto Čadca bolo mesto pokojné, bez výtržníkov, s vybudovanými parkami pre matky s deťmi a dôchodcov. Aby bolo menej pohostinstiev a viacej predškolských zariadení. Aby sme čo najviac obmedzili cestnú premávku centrom mesta. Aby mesto malo otvorenú plaváreň a ešte by som si prial, aby všetky dôležité inštitúcie, ktoré naši občania potrebujú, boli presunuté do „nášho mesta“.
Môže vaše postavenie v mestskom zastupiteľstve nejakým spôsobom ovplyvniť aj chod čadčianskej nemocnice. Ak áno, ako?
Určite. Poslanec môže pre nemocnicu urobiť veľa, o čom svedčí aj to, že v minulosti sme získali finančné prostriedky na nákup zdravotníckej prístrojovej techniky, ktorá je pre chod nemocnice veľmi potrebná. Taktiež poslanci majú veľkú zásluhu na tom, že nám bola znížená daň z nehnuteľností za budovy. Sme jedným z najväčších zamestnávateľov v okrese Čadca. V našom zdravotníckom zariadení zamestnávame i pracovníkov z Úradu práce v rámci aktivačných prác.
Práca poslanca je predovšetkým práca pre občana. Čo sa vám osobne v tejto oblasti podarilo dosiahnuť, na čo ste hrdý?
Hrdý som na to, že čadčianska nemocnica zostala v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a nebola sprivatizovaná. Taktiež som zabránil tomu, aby oddelenia, ktoré prinášajú zisk pre našu nemocnicu, neboli sprivatizované. Poslanci a teda aj mestské zastupiteľstvo, môže svojím konaním výrazne pomôcť zdravotníckemu zariadeniu.
Život obyvateľov sa odvíja predovšetkým od zamestnania. Vidíte reálne šance, že by sa mohol zvýšiť počet pracovných príležitosti v meste?
Aj keď sa nezamestnanosť v našom meste znížila, stále si myslím, že pracovných príležitostí v meste nie je dostatok. Bolo by konečne potrebné otvorenie priemyselného parku, na ktoré čaká celý región. Tiež by bolo treba zamestnávať viac ľudí na aktivačné práce.
Ste riaditeľom čadčianskej nemocnice, aké zmeny v prospech občanov – pacientov, pripravujete na jej pôde?
Počas môjho pôsobenia vo funkcii riaditeľa Nemocnice s poliklinikou v Čadci sme vykonali viacero reštrukturalizačných opatrení, ktoré mali za úlohu zlepšiť kvalitu poskytovaných zdravotníckych služieb pacientom. Naše zariadenie patrilo medzi popredné na Slovensku vo vyšetreniach sluchu novorodencov pomocou otoakustických emisií. Pre našich pacientov sme zriadili doliečovacie a paliatívne oddelenie. Boli otvorené nové odborné ambulancie. Máme pripravených päť projektov z fondov Európskej únie, ktoré podstatne zlepšia štandard poskytovaných služieb v našom zdravotníckom zariadení. Pripravujeme zriadenie Domu ošetrovateľskej starostlivosti s viaczdrojovým financovaním, nákup zdravotníckej prístrojovej techniky pre jednotlivé oddelenia, rekonštrukciu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia na úrovni štandardu Európskej únie a taktiež sme pripravili projekt pre nemocničný informačný systém. Mojou snahou je, aby zdravotnícke zariadenie v Čadci plnilo požiadavky kvalitne poskytovaných zdravotníckych služieb pre našich občanov regiónu Kysúc. Aby naši pacienti nemuseli odchádzať do nemocníc v iných regiónoch.