
Tento sviatočný zvyk neprežila. To však bol prvý a aj posledný chovateľský pokus s takýmto záverom. Dnes má obchod s akvaristikou a chovateľskými potrebami.
„Mali sme trojizbový byt na Kýčerke a v ňom vždy veľa zvierat. Rybky, korytnačky, andulky, škrečkov, dokonca aj psa a zväčša všetky naraz. Rodičia boli z toho občas nešťastní, no mňa to bavilo,” hovorí o svojich chovateľských začiatkoch Pavol Krkoška.
A baví ho to doteraz. Aj to bol dôvod, prečo sa po skončení vysokej školy poľnohospodárskej a niekoľkých rokoch práce na úradoch životného prostredia v Žiline a v Čadci začal venovať akvaristike. V jeho kráľovstve nájdu to, čo potrebujú všetci, ktorí majú vzťah k rybičkám, exotickým vtákom, škrečkom, zakrpateným zajačikom, morčatám, hadom, škorpiónom, pavúkom, jašteričkám, myšiam, potkanom. Nečudujte sa, naozaj sú i takí, ktorí chovajú aj takéto nezvyčajné zvieratá, veď živé a obdivuhodné tvory to nie sú len vyčesané pudlíky, elegantné mačky či žiarivé rybičky. „Najväčší záujem je o rybičky a hlodavce. Napríklad o potkany má záujem špecifická skupina mladých ľudí vo veku od 12 do 18 rokov. Dokonca i dievčatá. Nosia ich vo vreckách, v kapucniach ako plyšovú hračku. Hoci sú to laboratórne hlodavce - biele, strakaté a krásne sfarbené a určite majú menej chorôb ako tie, ktoré bežne poznáme, ja osobne mám z nich rešpekt, najmä pri čistení klietok,” pokračuje P. Krkoška.
Veľké čistenie svojho exotického „gazdovstva” robí dvakrát do týždňa. Okrem toho musí zvieratá denne kŕmiť. Podľa jeho slov záujem Čadčanov o chovateľstvo rastie. Mnohí však prídu so zámerom zadovážiť si do bytu akvárium, no ich predstavy sa s potrebami rybičiek často rozchádzajú. No väčšina z nich si však nechá poradiť. Strach z čistenia väčšieho akvária nemusia mať, pretože filtre sú dnes veľmi výkonné a značne redukujú výmenu vody a údržbu akvária. Neraz sa stane, že ľudia prídu zvieratko vrátiť. Občas ich omrzí hlodavec, zdá sa im, že králiček priveľmi narástol alebo im nejaká ryba žerie ostatné v akváriu. Nie vždy si ľudia uvedomia, čo všetko chov nejakého zvieratka obnáša. „Myslím si, že veľmi malé deti ešte k tomu nemajú vzťah. Možno od 5 - 6 rokov, kedy sa síce ešte nedokážu o ne sami starať, ale aspoň asistujú rodičom. Najvhodnejšie sú na to rybičky, škrečky alebo korytnačky,” odporúča P. Krkoška. Mnohí ľudia sa zháňajú, napríklad, po suchozemských korytnačkách. Ich dovoz a predaj je však, spolu s niektorými ďalšími druhmi zvierat, obmedzený medzinárodnými dohodami a pri ich predaji je potrebných mnoho povolení, preto sú aj ich ceny teraz vysoké.
Kto by nevedel, čo všetko táto práca obnáša, mohol by si myslieť, že obchod s exotickými zvieratami je zlatá baňa. Opak je pravdou. Živiť sa takýmto spôsobom s vidinou obrovského finančného zisku by bol totiž podnikateľský nerozum. Tu je skutočne nutnosťou, aby bola práca pre človeka koníčkom.