Dôvodom sú chýbajúce vakcíny v lekárňach. Lekárnici sa sťažujú, že ich bolo na Slovensko dovezené len minimálne množstvo. Domnievajú sa, že najskôr dodávatelia „vybavili“ iné, lukratívnejšie krajiny, a Slovensko sa ocitlo kdesi na chvoste. Najväčším problémom je, že vakcína sa na Slovensku nevyrábajú, ale dováža sa zo zahraničia. Ako nás informoval predseda miestnej lekárnickej komory v Čadci Igor Minarovič, vakcínu zatiaľ mali len niektoré lekárne v kysuckom regióne. Minulý týždeň jej nebolo vôbec, predpokladajú, že „niečo“ dostanú tento týždeň.
Určite však pred chrípkovou sezónou neuspokoja všetkých záujemcov. „V súčasnosti je najlepšie obdobie na očkovanie, pretože chrípkový vírus na Slovensku momentálne nie je a tak po vakcinácii má ľudské telo dostatok času na tvorbu protilátok. Optimálny čas je sedem až desať dní. Súčasná situácia vo výskyte chrípky je v podstate nulová, pretože vírus v populácii necirkuluje. Vyskyktujú sa však chripku napodobujúce ochorenia, ktoré sú spôsobené inými mikroorganizmmami. K 13. októbru sme v okrese Čadca zaznamenali 740 takýchto ochorení a v Kysuckom Novom Meste 545,“ hovorí vedúci odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Čadci a krajský odborník pre epidemiológiu ŽŠK Pavol Hubočan. Na margo vakcín hovorí, že aj podľa jeho informácie je ich v súčasnosti v lekárňach málo, no verí, že sa situácia zmení k lepšiemu. „Ľudia konečne prišli na to, že ak sa dá proti niečomu chrániť, tak to môžu urobiť.
Podľa neoficiálnych údajov je chrípka spolupríčinou až 7000 úmrtí na Slovensku za rok,“ dodáva krajský epidemiológ. Na Kysuciach vlani ochorelo na chrípku 46 276 ľudí. Najviac postihnutou skupinou boli deti v rozpätí veku 0 až 5 rokov.
Autor: I. Hažíková