Zamerali sme sa na odľahčenie práce operačného dôstojníka, ktorý obsluhoval telefónne linky, rádiostanice, komunikoval s verejnosťou a obsluhoval aj mestský záznamový kamerový systém,” povedal náčelník Mestskej polície (MP) v Čadci František Linet pri slávnostnom otvorení tamojšieho chráneného pracoviska uplynulý týždeň.
Jeho súčasťou sú štyri pracovné miesta pre zdravotne postihnutých občanov. Myšlienka chránenej dielne vznikla na základe výzvy Ústredia Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Projekt MP získal podporu a približne 900 tisíc Sk na vytvorenie týchto pracovných miest. „Náplňou ich práce je sledovať a monitorovať kamerový záznamový systém mesta a vyhodnocovať situácie. Ak zaznamenajú nejakú protispoločenskú činnosť, upozornia na to operačného dôstojníka,” pokračuje F. Linet. Zároveň dodal, že vďaka kamerovému systému, ktorý inštalovali v roku 2003 a je zavedený v centre mesta, sa im podarilo eliminovať v týchto lokalitách kriminalitu a vytlačiť ju do okrajových častí. Aj preto by sa v budúcnosti chceli zamerať práve na monitorovanie sídlisk.
Podľa slov riaditeľky odboru služieb zamestnanosti ÚPSVR v Čadci Jany Marťákovej evidujú v súčasnosti 3 685 uchádzačov o prácu, z toho je 212 zdravotne postihnutých. „Vysoko hodnotím iniciatívu mesta i mestskej polície, že zvažovali možnosť vytvoriť pracovné príležitosti pre zdravotne postihnutých občanov. V rámci Žilinského kraja je v okrese Čadca stále viac takýchto ľudí, ktorí majú minimálnu možnosť sa zamestnať. V súčasnosti je v Čadčianskom okrese 102 chránených dielní. Najviac ich je v oblasti turizmu, predaja tovaru, stravovania, krajčírstva a poslednej dobe i strojárstva,” povedala J. Marťáková.