
Kamenný kríž dal v roku 1909 postaviť zborovský rodák Ján Jedinák ako prejav vďaky Panne Márii a Pánu Ježišovi za pomoc a ochranu pri hľadaní cesty a nádeje ďaleko od rodného domu a ako odkaz životných postojov, cítenia a náboženského presvedčenia predkov ďalším generáciám.
Kríž je rozdelený na tri časti. V spodnej časti sa nachádza nápis s datovaním, stredná časť je zo štyroch strán zdobená figurálnou reliéfnou plastikou a vrchol tvorí ukrižovanie s plastikou Krista pod zdobenou strieškou. Aj keď nejde o kultúrnu pamiatku, vykazuje kríž zaujímavé umelecké a historické hodnoty z oblasti ľudovej plastiky. Kríž bol vplyvom poveternostných podmienok vážne poškodený – z pôvodného náteru zostali len kusé fragmenty, vrchné časti kameniva boli obrúsené tak, že niektoré časti výzdoby neboli znateľné. Kríž previezli do Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke a odborní pracovníci múzea rozhodli o jeho umiestnení nad osadou Do Potoka.
V rokoch 2003-2004 sa z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov robili na ňom len čistiace práce a spevňovanie vrchných vrstiev. K samotnému reštaurovaniu sme pristúpili až v roku 2005. Finančné prostriedky na nákup reštauračného materiálu poskytol Klub priateľov pre záchranu kultúrnych a historických pamiatok Kysúc. Reštaurovanie vykonávali pracovníci múzea pod vedením Heleny Kožanovej. Na konci septembra tohto roku sme mohli reštaurovanie kríža ukončiť a sprístupniť tak ďalší objekt v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Chcela by som touto cestou poďakovať pánovi Jozefovi Jedinákovi, ktorý inicioval darovanie kríža Kysuckému múzeu, pracovníkom múzea, ktorí sa podieľali na jeho rekonštrukcii, súkromnej firme z Kysuckého Nového Mesta, ktorá zdarma poskytla stroje a pracovníkov na osadenie kríža v skanzene a všetkým, ktorí svoje 2% z dane z príjmu venovali Klubu priateľov pre záchranu kultúrnych a historických pamiatok Kysúc.