
Najhoršie sú na tom ženy, ktoré z celkového počtu dosahujú až 62,3 %. Riaditeľka odboru služieb zamestnanosti Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Čadci Jana Marťáková hovorí, že keby do regiónu zavítali nejakí investori, mali by rátať s touto skutočnosťou a zelenú by mali práve tí, čo by dali možnosť ženám zamestnať sa.
Väčšiu šancu nájsť si nové zamestnanie majú od mája t.r. nezamestnaní Kysučania aj vďaka informačnej a poradenskej (IP) zóne, ktorá funguje na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci. Už počas skúšobnej prevádzky sa ukázalo, že „zóna“ má svoj význam. Nezamestnaní ju totiž hneď od prvých dní začali využívať. Ide vlastne o miesto, kde poskytujú informácie a poradenstvo pri hľadaní práce. Ľudia tu môžu bezplatne využívať internet a ako hovorí riaditeľka, v krátkej dobe budú mať k dispozícii aj telefón.
„Môžu si tu vytlačiť a bezplatne získať písomný materiál o voľných pracovných miestach. Pod odborným dohľadom tiež pripraviť životopis, motivačný list a ďalšie potrebné písomnosti. Napríklad aj „europas“, čo je vlastne akýsi balík, či súbor dokladov, ktoré človek potrebuje, aby sa mohol zamestnať v štátoch Európskej únie,“ vysvetľuje riaditeľka. Pracoviska so „zónou“ sú dve. V Čadci aj Turzovke. Sú otvorené počas stránkových dní úradu a to aj vtedy, keď majú ostatné oddelenia obedňajšiu prestávku. IP zóna je financovaná z prostriedkov EÚ, konkrétne európskeho sociálneho fondu. Odtiaľ získali peniaze na zariadenie, počítače, odbornú literatúru, skrátka celé vybavenie. V tomto roku zakúpili samostatnú internetovú stránku z prostriedkov Národného projektu VII A. Súčasťou IP zóny je aj vytvorenie vlastnej webovej stránky (www..upsvarcadca.sk). Táto neslúži na propagáciu úradu, ale na dištančné poradenstvo, poskytovanie online informácií.
Takýto prenos informácií začali oficiálne od 15. augusta. Ľudia môžu poslať akúkoľvek správu, otázku týkajúcu sa oblasti zamestnania a „úrad“ im odpovie. Na stránke možno nájsť napríklad aj okienko, kde možno posielať informácie o nelegálnej práce. Stránky slúžia len obyvateľom Kysúc, pretože úrady práce v jednotlivých okresoch majú svoje špecifiká, aj čo sa týka vlastných aktivít, spolupráce s inými organizáciami na poli pracovného trhu a podobne. Renáta Šubíková, ktorá pracuje v IP zóne hovorí, že sem zavíta každý uchádzač o zamestnanie. Väčšinou však sem prichádzajú viackrát. Doposiaľ ich tu bolo vyše štyristo. Dôvod tohto vysokého počtu je aj ten, že už viacerí si práve vďaka tomuto pracovisku našli zamestnanie. A dobré správy sa šíria rýchlo...
Autor: I. Hažíková