„V zmysle zriaďovacej listiny zabezpečujeme nevyhnutnú starostlivosť, ktorou je bývanie, zaopatrenie a stravovanie ako aj ďalšiu starostlivosť, ako výchova, vzdelávanie, záujmová a rekreačná činnosť, pracovná terapia, kultúrna činnosť i rehabilitácia. DSS je rozpočtovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Ako samostatná rozpočtová organizácia fungujeme od roku 1998.
V súčasnosti sa staráme o 43 klientov. Niektorí sú tu na celoročnom, iní na týždennom či dennom pobyte. Vekové zloženie je rôzne. Máme tu deti i takých, čo majú viac ako osemnásť rokov,“ hovorí riaditeľka DDS Emília Hanuláková. Podľa jej slov svoj „domov“ tu našli nielen deti a dospelí z Čadce a okolia, ale aj z okresov Liptovský Mikuláš či Veľký Krtíš.
„Za najdôležitejšiu oblasť v dianí nášho zariadenia pokladáme jeho rekonštrukciu a s tým súvisiace i rozšírenie kapacity. Z pôvodných 30 miest pre celoročný pobyt detí sme umožnili rodičom umiestňovať svoje deti i formou týždenného alebo denného pobytu. Kapacita sa zvýšila na 45 miest. Po získaní budovy do vlastníctva bol v roku 2002 vypracovaný projekt na rekonštrukciu a nadstavbu budovy. Stavebné práce začali v roku 2003. Súčasťou tejto rekonštrukcie bola plynofikácia kotolne, celková rekonštrukcia kuchyne, vybudovanie spální, dielní pre pracovnú terapiu, učební, kancelárskych priestorov. Od 1.6.2006 prebieha ďalšia časť rekonštrukčných prác, ktoré zahŕňajú nadstavenie budovy o jedno poschodie, vybudovanie výťahu, opravu fasády a niektorých ďalších úprav v už jestvujúcich priestoroch. Dokončenie prác plánujeme ešte v tomto roku,“ informuje riaditeľka.
V zariadení okrem iných činností rozvíjajú aj pracovnú výchovu v dielňach. Napríklad modelársku /s výpalom keramickej hliny/, tkáčsku, drevársku či pestovateľskú prácu na pozemku a v skleníku. Program na každý deň pripravujú podľa záujmu, schopností a individuality klientov tak, aby rozvíjal ich vzájomnú toleranciu, akceptáciu, komunikáciu a tak podporoval ich integráciu do spoločnosti. „Napriek všetkým aktivitám, ktoré DSS doposiaľ vyvíjal či už v oblasti výchovy, vzdelávania, rekreácie je potrebné myslieť na budúcnosť a snažiť sa o poskytovanie ešte kvalitnejších služieb ako doposiaľ. Pre ďalšie obdobie by sa rozvoj a skvalitňovanie starostlivosti malo zamerať na viaceré oblasti. Chceme dokončiť rekonštrukčné práce, ktoré zahŕňajú prístavbu spální, telocvične. Zároveň prístavbou výťahu vyriešiť i umiestňovanie imobilných klientov v zariadení, pretože to doposiaľ nie je možné.
Okrem toho plánujeme vybudovať ihrisko. Snažíme sa získať sponzorské prostriedky na zakúpenie pomôcok pre modelársku dielňu, výchovnú činnosť. Naďalej sa chceme zapájať do projektov a prostredníctvom nich získavať finančné prostriedky na skvalitnenie poskytovaných služieb. Dúfame, že naše zariadenie, ktoré ako jediné v okrese Čadca poskytuje služby formou týždenného a denného pobytu, bude i naďalej zariadením s dobrým menom a úrovňou ,akú si mentálne postihnuté deti zasluhujú,“ dodáva riaditeľka.