Aj tento rok sa pripravuje na štart prestížneho, ale hlavne fyzicky a psychicky náročného preteku. Zastihli sme ho práve počas aktívnej prípravy.
- Už niekoľko rokov sa zúčastňujete chodeckej stovky. Ako prebieha príprava na náročný pretek ?
- Po vyliečení zapálenej achilovky, s ktorou som mal problémy od víťazného Záhoráckeho maratónu v júni, som začal mať problémy s ľavým stehenným svalom, ktoré mi zabránili štartovať aj na ME nad 35 rokov. Po rôznych vyšetreniach, rehabilitácii a nezlepšovaní stavu ani po ďalšom mesiaci som sa s touto sezónou prakticky rozlúčil, pretože bolesť mi nedovoľovala ani miernu záťaž. Pred dvoma týždňami mi zistili, že som mal vyskočené platničky. Po ich napravení sa mi stav zlepšil natoľko, že po týždni ďalšej rehabilitácie som mohol začať mierne trénovať. Keďže chodecká 100-vka v Taliansku je ako každý rok v polovici októbra, rozhodol som sa, že to predsa len skúsim. Verím, že sa mi podarí aj napriek dvojmesačnému výpadku tréningu pripraviť čo najlepšie. Na jednej strane treba začať s tréningom opatrne, na druhej strane si uvedomujem, že moc času na prípravu nie je. Spolieham však na moje skúsenosti, ktoré som počas predchádzajúcich rokov nazbieral.
- Vždy ste sa umiestnili v prvej desiatke. S akými ambíciami pôjdete tentokrát?
- Na chodeckej 100-vke v Taliansku štartujem nepretržite od roku 1998, teda osemkrát, z toho som sa bol dvakrát tretí a päťkrát piaty. V roku 1999 som pre zdravotné problémy vzdal na 65-tom km. Najkvalitnejší výkon som dosiahol v roku 2002 a to čas 9:02:00 h, ktorý je zároveň najlepším slovenským výkonom a 9.výkonom v historických svetových tabuľkách. Samozrejme by som chcel skončiť čo najlepšie. Nikdy neviete, čo vás čaká, vždy sa počas 100 km trate na tom 5 km okruhu môže niečo stať, príde kríza, bolesti. Preto momentálne nad umiestnením neuvažujem, to ma bude zaujímať najskôr až po prejdení prvej polovice. Ale minimálne obhájiť, ak nie vylepšiť doterajšie umiestnenie by som chcel.