
Nielen okolo jeho, ale aj susedovcov. Ako hovorí, do susedovej záhrady si chodia pochutiť na slivkách a jablkách. Ich návštevy okrem iného dokumentujú dolámané stromy.
Pán Strnadel je dlhoročným poľovníkom. Vraví, že medvede sa v tejto lokalite vyskytujú už dlhé roky, no teraz sa premnožili. Sú akési odvážnejšie a čoraz častejšie prichádzajú k ľudským obydliam. „Predčasom som najskôr videl jedného. Mal okolo 80 až 100 kíl. Pohyboval sa v miestnych častiach Panákovia a Repkovia. Teraz sa objavili ďalšie dva. Poriadne kusy. Majú okolo 150 kíl. Akurát som bol na postriežke jeleňa. Sadol som si pod smrek. Začalo poprchávať a vtedy som zbadal aj jedného z tých veľkých. Takú obludu. Išla popod medzu.
Nevystrelil som. Lámala, čo jej prišlo do cesty. Ten pocit sa nedá opísať. Pre poľovníka je to vzácny zážitok,“ vysvetľuje. Podobný zažil aj pred tromi rokmi v miestnej časti Príslopie. Vybral sa tam na hríby. Tentokrát bol medvedisko čierny, ako so smiechom hovorí poľovník, akoby „natretý kolomažou“. Medveď sa oprel o jedľu a pozerali jeden na druhého. Ján Strnadel hovorí, že vždy treba zachovať duchaprítomnosť. Tú nestratil ani keď v minulosti stretol medvedicu s mláďaťom. Poľovníkom je vyše dvadsať rokov. V lese stretol už všeličo, medveďa nevynímajúc. Na takéto stretnutia rád spomína. Historky sa z jeho úst sypú ako z rukáva. Zatiaľ ani jedna našťastie nemala tragický koniec.
Rezort životného prostredia MŽP uhradil za vlaňajší rok okolo 320 tisíc korún za škody, ktoré spôsobili medvede v rôznych slovenských lokalitách. Podľa informácie z ministerstva aj pri napadnutí človeka medveďom je možné požiadať o náhradu škody. Čo sa týka ujmy na zdraví, do dvoch rokov od udalosti je možné zažiadať o úhradu. Poškodený však musí predložiť lekárske posudky.