
Nepochybne ide o jeden z najväčších podielov nezamestnaných žien na celkovom počte nezamestnaných na Slovensku. V januári okres Čadca zaznamenal v tejto oblasti smutné prvenstvo.
Koncom uplynulého týždňa sa v Čadci na úrade práce konal výber žien do kurzov, ktoré za podpory Európskeho sociálneho fondu a v spolupráci so spoločnosťou Suniver, organizuje neinvestičný fond Ženy Kysúc. Zasadačka praskala vo švíkoch, ďalšie výbery sa uskutočnili začiatkom tohto týždňa aj v Turzovke a Kysuckom Novom Meste. Ako nás informovala predsedníčka fondu Ženy Kysúc Jolana Krkošková, projekt rekvalifikácie potrvá dva roky a dovedna v kurzoch vyškolia 200 žien. Kurzy sú určené najmä pre ženy na a po materskej dovolenke, nad 40 rokov a nezamestnané evidované na úrade práce.
Ženy sa môžu zdokonaliť v kurze počítačov, ABC podnikania, paličkovanej čipky, umeleckého drôtovania a šperkárstva, pernikárstva a ľudových jedál, hrnčiarstva, šitia minikrojov a tkaní na krosnách. „Mám záujem o kurz hrnčiarstva a drobnej keramiky. Už sme s manželom o tom hovorili, bolo by zaujímavé to vyrábať,” hovorí nezamestnaná pani Mária. Helene zas učarovalo šitie minikrojov: „Páčilo by sa mi to. Viem, že je o to záujem. Aj o tkané koberce. Doma ich opravujem, možno by bolo zaujímavé naučiť sa ich aj tkať. Som pol roka nezamestnaná, no mám veľkú chuť pracovať.” Niektoré ženy, najmä tie, ktoré majú ekonomické vzdelanie, by zas privítali zdokonaliť sa alebo vyškoliť v oblasti účtovníctva.
„Očakávala som taký záujem, pretože sú to pre ženy zaujímavé veci. Navyše je pre nich motiváciou i to, že kurzy budú absolvovať v rámci svojho nezamestnaneckého voľna s náhradou stravného a cestovného. Sme radi, že takouto formou pomôžeme mnohým ženám nadobudnúť nové zručnosti a rozšíriť možnosti zamestnať sa,” povedala Jolana Krkošková. Fond Ženy Kysúc už v minulosti vyškolil približne 200 žien. Väčšina z nich sa remeslám venuje, no stále je brzdou v ďalšom rozvoji marketing. „Ženy sú zručné, vyrábajú pekné veci, no nemajú možnosti ich predávať. Aj preto by sme v budúcnosti chceli výrobu a distribúciu suvenírov zabezpečiť prostredníctvom družstva, ktoré plánujeme založiť,” dodala J. Krkošková.
Nezamestnanosť žien na Kysuciach je alarmujúca. Podľa slov Jána Pidycha, vedúceho oddelenia služieb odborného poradenstva z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci patrí stále medzi najvyššie na Slovensku. Príčinou môže byť útlm tradičných fabrík, ktoré zamestnávali predovšetkým ženy - textilnej výroby a výroby obuvníckych zvyškov. Keďže muži zväčša dochádzajú za prácou do vzdialenejších častí Slovenska i za hranice, ženy ostávajú doma a starajú sa o hospodárstvo. Znižuje sa aj dopravná obslužnosť mnohých odľahlých lokalít a pri redukcii spojov je pre ženy veľmi zložité, neraz až nemožné, dochádzať za prácou, neraz na zmeny. Aj preto sú možnosti, aké im ponúka neinvestičný fond Ženy Kysúc naozaj vzácne.