O nepríjemných poštípaniach hmyzom sme sa porozprávali s dermatovenerologičkou Silviou Náterovou.
Koľko poštípaní hmyzom ste v tomto roku zaznamenali?
Dnes sme zaznamenali tri poštípania kliešťom, za celý mesiac spolu päť. Poštípania osou alebo včelou sú zriedkavejšie. Odbornú lekársku pomoc s celkovou alergickou reakciou pri ose sme zaznamenali raz a pri včele tiež raz, okrem toho tri s lokálnou alergickou reakciou.
Aké komplikácie spôsobuje hmyzie poštípanie?
Príčinou komplikácií je pri blanokrídlovcoch jed, ktorý vyvoláva alergickú reakciu včasného typu a rôzneho rozsahu od lokálnej alergickej reakcie ako opuch, koprivka v mieste vpichu, ktorá prejde za 2 až 3 dni, alebo väčšiu alergickú reakciu, kde treba vyhľadať lekára.
Ako sa prejavuje poštípanie kliešťom?
Najskôr treba kliešťa celého vytiahnuť pinzetou pomalým vykývaním tak, aby sa hlavička nerozmliaždila a miesto dezinfikovať. Ak je kliešť infikovaný od 3do 21 dní, najčastejšie však za 2 až 3 týždne sa na koži prejaví zápal, miesto sčervená, potom stred začne blednúť a po krajoch sa objaví fialový kruh. Treba navštíviť lekára a upozorniť ho nato, že nás poštípal kliešť.
Hrozí nejaké nebezpečenstvo pri poštípaní kliešťom?
Kliešte prenášajú dve závažné choroby. Lymskú boreliózu, ktorá má viac štádií. Včasné štádiá sú poväčšine bez ťažkostí a dajú sa úplne vyliečiť. Neskoré štádium sa nedá vyliečiť, iba sa zmierňuje pomocou liekov. Druhé ochorenie je kliešťová encefalitída, proti ktorej sa dá zaočkovať.
Aké má príznaky lymská borelióza?
Kožná forma boreliózy sa prejavuje opuchom, ktorý sa môže objaviť aj s odstupom času. Opuch v strede zbledne a okraj sfialovie. Keď opuch zmizne, človek môže mať ťažkosti ako zápal kĺbov a svalov, periférnych nervov, mozgových štruktúr alebo sa prejaví únavový syndróm.
Existuje nejaký spôsob liečby boreliózy?
Lieči sa antibiotikami, ale keď sa príde neskoro, nedá sa vyliečiť iba zmierniť. Pri neskorom odhalení nákazy môže dôjsť ku kožnej atrofii, ktorá sa prejavuje pergamenovou pokožkou. Netreba podceňovať príznaky. Treba ísť čím skôr, lebo včasná antibiotická liečba je dôležitá.
Čo treba urobiť po uštipnutí osou alebo včelou?
Závisí to od miesta poštípania. Pokiaľ sa objaví lokálna reakcia je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Pri opuchoch sa používajú lokálne maste s obsahom histaminík, pri závažných prípadoch, keď celé telo reaguje alergicky, sa podávajú hormonálne injekcie.
Odporúčate ľuďom nejakú prevenciu?
Čo sa týka kliešťov, ak ideme do lesa, treba si obliecť svetlý odev, aby bol spadnutý kliešť ľahko viditeľný. Po príchode z lesa prezrieť celé telo. Pri včelách a osách je potrebné prezrieť ovocie a nápoje, ktoré ideme konzumovať, aby sme ju nezhltli. Vyhýbať sa miestam, kde je ich zvýšená koncentrácia.
Je ešte aj iný hmyz, ktorý nás potenciálne ohrozuje?
Stretávame sa s poštípaním od ovadov, mravcov alebo čiernych mušiek. Čierne mušky spôsobujú siluliosiss, červené bodky, ktoré sa dajú zvládnuť tekutým púdrom. Sú to veľmi červené štípance, ktoré môžu nepríjemne svrbieť. Mávajú ich hlavne tí, čo chodia na záhradky. Každému odporúčam nepodceňovať príznaky hmyzieho poštípania a pri akýchkoľvek komplikáciách navštíviť lekára a upozorniť ho, aký hmyz nás poštípal.
Autor: lp