
V rámci neho slovenskí ochranári darovali českým kolegom štyri orlíčatá, ktoré odchytili z hniezd, kde sa vyliahli dve mláďatá. Ako nás informoval Ján Korňan zo Štátnej správy ochrany prírody SR a riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, išlo o slabšie jedince, ktoré by tie silnejšie tak či tak zlikvidovali. Boli teda vopred odsúdené na zánik a takto poslúžili dobrej veci. Po odobratí v máji ich previezli do záchrannej stanice voľne žijúcich živočíchov v moravských Bartošoviciach, kde ich vychovávali adoptívni rodičia, aby si nezvykli na človeka. Niekoľko týždňov pred vypustením žili vo voliére vo voľnej prírode, kde ich taktiež prikrmovali bez ľudskej prítomnosti.
Orly, ktoré slovenskí ochranári darovali českým kolegom, z nej už uplynulý týždeň vyleteli do voľnej prírody. Ochranári dúfajú, že uniknú záujmu pytliakov a nástrahám vysokého napätia. To sú azda najväčšie nebezpečenstvá, ktoré na ne v prírode číhajú.
Projekt je pripravený na vysokej profesionálnej úrovni. V rámci slovensko – českej spolupráce ide o prvý takýto projekt, len druhý na svete pre druh orol sklaný. Hoci sa stretáva s rôznymi reakciami, podľa J. Korňana môže byť len úspešný, nanajvýš nemusí priniesť žiadny výsledok. No žiadne negatívum. V Českej republike bol orol skalný ako hniezdič vyhubený a Česi sa takýmto spôsobom snažia vrátiť svoj dlh prírode. Je chvályhodné, že im slovenská strana podala pri tomto kroku pomocnú ruku. „Populácia orla skalného je na Slovensku stabilizovaná. Je to však len vďaka intenzívnej ochrane, ktorú počas 15 rokov vykonávala Štátna ochrana prírody a mimovládne organizácie, zaoberajúce sa ochranou vtákov a najmä mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku,“ dodáva J. Korňan.
Darované dravce budú ochranári naďalej sledovať. Majú pripevnené vysielače, pomocou ktorých budú monitorovať ich pohyb. Ostáva nám už len popriať im úspešný let a príjemný pobyt za hranicami Slovenska.