Rodinné obyčaje, resp. obyčaje životného cyklu sú veľmi archaické, majú svoj pôvod už v starých pohanských zvykoch a slávili sa vo všetkých spoločenstvách. Ich vývoj a smerovanie bolo postupne ovplyvnené cirkevnými normami.
Za najvýznamnejšie rodinné obyčaje sa považujú – narodenie, svadba a smrť človeka. Na tieto zvyky nadväzujú ďalšie obyčaje životného cyklu, ktorými sa upravuje status človeka voči rodine a tiež voči cirkvi a lokálnemu spoločenstvu. Patria sem – krstiny, prvé sväté prijímanie, birmovka a iné. Rodinné obyčaje sú v ľudovom prostredí doplnené o rôzne zvykoslovné prejavy (vinše, veštby, piesne).
Výstava „Rodinné zvykoslovie na Kysuciach“ popisuje tieto zvyky v rámci nášho regiónu. Prezentované budú predmety zo zbierok Kysuckého múzea, zachytávajúce jednotlivé etapy rodinného zvykoslovia od narodenia až po smrť, doplnené o fotografický a textový materiál.
Výstavu pripravili a zrealizovali etnografi Mgr. Pavol Markech, Mgr. Alojz Kontrik a môžete si ju pozrieť v priestoroch Kysuckého múzea v Čadci, v dňoch 14. 7. – 14. 9. 2006.