pomôckou pre učiteľov etiky a občianskej výchovy. Otázky a citáty na zamyslenie môžu pomôcť nájsť správne postoje a riešiť problémy, či už v škole alebo mimo nej.
S najstaršími civilizáciami v Afrike, Ázii, Európe a Amerike je spojená história vodných stavieb. Stavba nádrží, priehrad, ochranných kanálových hrádzí a iných patrí medzi najstaršiu skupinu vodného staviteľstva. Monografia Navrhovanie a prevádzka vodných stavieb: sypané priehrady a hrádze autorov Michala Lukáča a Emílie Bednárovej je vhodná pre štúdium, vzdelávanie a prax. Okrem histórie sa zaoberá aj typológiou priehrad, analýzou faktorov pre ich stavbu, návrhom typov, bezpečnosťou, ...
Rozmanitostiam rastlinnej ríše je venovaný titul Rastliny. Je obrázkovým sprievodcom podávajúcim odpovede na rôzne otázky týkajúcich sa života rastlín od jednobunkových rias po najzložitejšie kvitnúce rastliny.
Učiteľom a študentom cudzích jazykov je určený titul Svet cudzích jazykov dnes. Publikácia odráža niektoré nové trendy v oblasti výučby cudzích jazykov, napr.: humanizáciu, kulturologické smerovanie, alternatívne metódy, počítače vo výučbe, ...
Román americkej autorky Susan Vreelandovej Artemisia je portrétom nezávislej ženy talianskej umeleckej scény 17. storočia. Autorka rozvíja príbeh o maliarke, ktorá bola v mladosti znásilnená a zneužívaná a svoj citový život dáva na plátno, aby tak presvedčila rímsku spoločnosť o svojej pravde.
Nemecká autorka Hanife Gashiová pochádza z Kosova, neskôr sa s manželom a deťmi presťahovala do Nemecka. Ty si moja bolesť je príbehom jej života, v ktorom hovorí o manželových násilníckych sklonoch a smrti svojej dcérky, ktorá zomrela jeho rukou, lebo chcela žiť, ako iné dievčatá v jej veku.
Poľská autorka Dorota Maslowska vo svojom románe Sneh a krv spracováva príbeh z prostredia diskoték, narkotík a náhodných známostí.
Až naveky je romantickým príbehom obľúbenej americkej spisovateľky Johanny Lindseyovej, ktorá krásnu profesorku vezme na cestu do minulosti, kde sa zoznámi s vikingským bojovníkom.
Ľudová fantázia starovekých Grékov zrodila báje a povesti o hrdinoch (Herakles, Afrodita, Prometeus, Európa, Kyklópovia,...), ktoré dodnes prebúdzajú fantáziu a podnecujú premýšľanie. Eduard Petiška v titule Staré grécke báje a povesti predstavuje ich výber s ilustráciami Václava Fialu.
Neuveriteľné dobrodružstvá zvierat je možné prežiť iba v divočine. Divočina je príbehom napísaným podľa filmu Walta Diseya a rozpráva príbeh o malom levovi Ryanovi.
Vo vzdialenom čase a priestore a na nebezpečných miestach sa odohráva príbeh o moci a o hrozbe blížiaceho sa zla. Autorom príbehu o mágovi, ktorý sa snaží zachrániť si život je Marcus Sedgwick a titul má názov Kniha mŕtvych dní.
Medzi najobdivuhodnejšie výtvory prírody patria mušle. Ich tvary, farby a vzory sú predmetom zberateľov. Podrobné opisy a identifikáciu schránok mäkkýšov podáva Peter Dance v obrazovom atlase Mušle morských mäkkýšov.
Autor: jm