Teplotné extrémy spôsobujú zdravotné ťažkosti nielen starším, ale čoraz častejšie aj mladým ľuďom.
„Zasahovali sme dokonca pri kolapse sedemnásťročnej dievčiny z Kysuckého Nového Mesta, ktorá podcenila varovné príznaky,“ hovorí riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Kysuce (ZZSK) v Čadci Ivo Hybrant. „Vždy je to spôsobené nedostatočným objemom tekutín v cievach vzhľadom k tomu, ako sú roztiahnuté,“ opisuje príčiny kolabovania pacientov počas horúcich letných dní. Podľa neho ide o náročný proces a vôbec nie je neobvyklé, že v horúčavách skolabuje aj mladý organizmus. „Nedostatočná náplň ciev spôsobí nedokrvenie mozgu a pri prudkom pohybe, napríklad pri vstávaní alebo namáhavej činnosti postihnutý človek stráca vedomie,“ dopĺňa informácie skúsený záchranár a odporúča, že pokiaľ dôjde k takémuto stavu, treba pacienta položiť na zem do ležiacej polohy a zdvihnúť nohy tak, aby boli vyššie ako hlava.
„Ak ide o kolaps z tepla a nedostatku tekutín, o chvíľu sa postihnutému vráti vedomie,“ ubezpečuje Hybrant a upozorňuje, že v žiadnom prípade takéhoto človeka neudržujeme v stoji alebo sede. Organizmus potrebuje istý čas, aby cievy zareagovali. „Do krvi sa vyplaví stresový hormón z nadobličiek adrenalín, ktorý spôsobí stiahnutie ciev a následne zvýši tlak,“ hovorí záchranár. Potom je dôležité doplniť tekutiny, vyvarovať sa okamžitej námahy a pobytu na priamom slnku. „Pre srdciarov môže byť upadnutie do bezvedomia životu nebezpečné,“ pokračuje Hybrant a zdôrazňuje, že preto musia dodržiavať rady svojho lekára. „Starší ľudia by sa mali zdržiavať v chladnejších miestnostiach a vyhýbať sa pobytu na slnku,“ odkazuje staršej populácii.
„Jedna posádka má za týždeň priemerne trinásť výjazdov ku kolapsovým, ale aj predkkolapsovým stavom,“ informuje riaditeľ záchranky o počte výjazdov, čo sú priemerne tri denne na jednu posádku v okruhu pôsobnosti ZZSK. Najčastejšie záchranka vyráža k takýmto prípadom počas horúcich dní, ale ku kolapsom dochádza aj keď nie je extrémne teplo.
„Vyvarovať sa dlhého pobytu na slnku musia hlavne tí, ktorí vedia, že im to robí problémy alebo majú ťažkosti so srdcom. Zároveň treba dodržiavať pitný režim,“ radí lekár zo záchranky. Existujú varovné príznaky ako bolesť a „točenie sa“ hlavy, celková slabosť, prudký pokles tlaku, ktoré Hybrant odporúča neignorovať. „V prípade, že do mdlôb človek odpadáva často, je nutné absolvovať lekárske vyšetrenia, aby sa odhalila príčina,“ upozorňuje na záver záchranár. Ľudia by totiž rozhodne nemali podceňovať svoj zdravotný stav.