Ekzémy rozlišujeme podľa trvania klinického obrazu, priebehu alebo lokalizácie. Liečba sa zameriava na odstránenie vyvolávacích činiteľov a na celkové povzbudenie organizmu. Popri lokálnej aplikácii dermatík, popredné miesto zaujíma rastlinná liečba. Podávajú sa antialergické sedatívne a tonizujúce drogy. Na čaje sa používajú byliny: lusky fazule, lipový kvet, mydlica, list brezy, srdcovník, vres, koriander, koreň ihlice, ľubovník, žihľava, fialka, veronika, arnika.
Nadmerné potenie má viacero klinických foriem a lokalizácií. Najčastejšie sú postihnuté ruky, nohy a pazuchy. Môže ísť o reakciu organizmu na fyzickú námahu, psychickú záťaž alebo pobyt v priestore so zvýšenou teplotou. Nadmerné potenie môže byť i pri horúčkových stavoch, zvýšenom metabolizme, pri tuberkulóze a pri hormonálnych poruchách. Účelné potenie sa nesmie potláčať, treba však odstrániť príčinu. Tlmenie vysiľujúceho potenia je potrebné pri aktívnej tuberkulóze a pri neurovegetatívnych poruchách. V takých prípadoch sa aplikuje rastlinný alkaloid atropín, ktorý pôsobením na nervovú sústavu blokuje potné žľazy. Na krátkodobé užívanie sa používajú čajoviny z bylín: pľuzgierka islandská, šalvia, sladovka, angelika, koreň lopúcha, nátržník, puškvorec. Na kúpeľ je vhodné použiť trieslovinovú drogu – kôru duba.
Pliesne. Je to ochorenie, ktoré postihuje primárne pľúca, odkiaľ sa sekundárne šíri na iné orgány, hlavne na kožu. Pri zdurení lymfatických ciest sa vykašliava veľké množstvo hlienu, často i s krvou. Pacient je slabý, cíti bolesť na hrudi, má zvýšenú teplotu a nočné potenie. Postihnutie kože je prejavom tejto choroby. Postihuje citlivejšiu pokožku medzi prstami, v rozkroku, pod pazuchami. V kútikoch úst vznikajú biele škvrny. Drobné vriediky na koži praskajú a mokvajú. Liečiť treba príčinu. Vhodné sú kúpele a obklady z bylín: betonika, ľubovník, koreň omanu, fialka roľná, pľúcnik, list podbeľu a koreň kostihoja.
Plešatosť je ústup vlasovej hranice. Postihuje najviac mužov – 96 percent. Asi 4 percentá plešatých tvoria ženy, ide o také, ktoré majú zvýšenú tvorbu androgénu. Plešatosť spôsobuje podvýživa, stresy, otravy, choroby metabolizmu, niektoré lieky a rastlinné jedy. Doposiaľ sa nenašiel spoľahlivý prostriedok proti plešateniu. Pomáha viesť bezstresový život, jesť čerstvú žeruchu, jesť ovocie, zeleninu a jadierka slnečnice, strihať sa na krátko, chrániť si hlavu pred slnkom, jesť potraviny s vitamínom B,C,E, piť vykvasené kvasnice 5 dní, potom 10 dní pretávka. Niekedy pomáha máčanie vlasov brezovou vodou s propolisom. Dobré je piť čaj z bylín: list brezy, žihľava, rebríček, praslička, alchemilka, korene lopúcha, puškvorca a pýru. Na umývanie hlavy sú dobré byliny: žihľva, kôra bielej vŕby, praslička, koreň lopúcha, kamilky, chceľ. Starí ľudia odporúčali: vtierať do pokožky šťavu z cesnaku alebo nakrájanú cibuľu naložiť na noc do pálenky a potierať.