Pokiaľ chce vedenie mesta Kysucké Nové Mesto udržať dostatočnú úroveň
a konkurencieschopnosť žiakov základných škôl na trhu vzdelávania a zaistiť dobrý základ pre ich ďalšie vzdelávanie, je potrebné, aby bola venovaná veľká pozornosť modernizácii vyučovacieho procesu a využívaní modernej techniky
na základných školách mesta.
Na realizáciu projektu Rozšírenie prístupu na internet a vybudovanie multimediálnych učební pre skvalitnenie vyučovacieho procesu pre ZŠ na Nábrežnej ulici bola vybratá ZŠ na Nábrežnej ulici. Na otázku, prečo práve tejto škole pridelili z projektu 1 590 000 Sk primátor Kysuckého Nového Mesta Milan Očko povedal: „V súčasnosti máme tri základné školy. Škola na Nábrežnej v školskom roku 2005/2006 715 žiakov a je druhou najväčšou a súčasne najstaršou školou v meste. Hlavné zameranie školy je zatiaľ na výučbu cudzích jazykov a má zriadené triedy s rozšíreným vyučovaním anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka. V rámci rozvojových programov by sa škola chcela orientovať tiež na rozšírenú výučbu informatiky a zvyšovanie počítačovej gramotnosti žiakov, na čo nemá bez realizácie projektu podmienky. Medzi pozitíva školy patrí aj možnosť integrovaného vyučovania postihnutých detí, pre ktoré je v škole systemizované miesto špecializovaného pedagóga. Aj pre tieto deti bude rozšírenie možnosti využívania výpočtovej techniky veľkým prínosom.“
Celkový časový harmonogram projektu je spracovaný tak, aby sa najneskôr od začiatku nového školského roku 2006/2007 využívali všetky jeho výsledky v plnej miere. V súčasnej dobe je zostavený projektový tím, zložený zo zástupcov mesta a školy, ktorý zabezpečí implementáciu projektu. Z pridelených prostriedkov bude 940 000 korún využitých na nákup hardware, 150 000 na sieťové komponenty a 486 000 na potrebný software. Bude tak vytvorených 28 pracovných miest pre žiakov, vytvorené pracovisko pre vyučujúceho doplnené o možnosť multimediálnej projekcie a tlače dokumentov. Jozef Petráš priblížil ciele, ktoré očakáva od realizácie projektu: „Cieľom projektu je predovšetkým zvyšovanie počítačovej gramotnosti žiakov školy s dôrazom na žiakov zo sociálne slabých rodín. Význam bude mať aj možnosť prístupu tejto skupiny žiakov, ktorí nemajú možnosť prístupu na internet v domácom prostredí k tejto technológii nielen počas vyučovania, ale aj formou mimoškolských aktivít a záujmových krúžkov. Vybudovanie nového komplexu bude mať nezanedbateľný význam aj pre zvýšenie informatizácie procesu vzdelávania a využitie nových metód vzdelávania našimi pedagógmi. V súvislosti s tým je potrebné upozorniť aj na možnosť získania zručnosti práce s internetom a jej využitie nielen pre potreby vzdelávania, ale aj k riešeniu občianskych záležitostí, hľadanie možností štúdia, zamestnania.“
Realizácia projektu má význam aj pre širokú občiansku verejnosť, pretože zabezpečí rozvoj služby nedostupnej v regióne – vytvorenie dostatočného počtu verejne prístupných bodov na internet.
To má úzku súvislosť aj s možnosťou spolupráce s úradom práce. Pre nezamestnaných sa vytvorí možnosť vyhľadávania práce a umožniť im rýchlu a efektívnu komunikáciu s potencionálnymi zamestnávateľmi. „Celý projekt je pre školu veľkou šancou ako skvalitniť vyučovací proces a sme radi, že nám primátor mesta Milan Očko svojou starostlivosťou o školstvo túto možnosť dáva. Veď sme už dostali s pomocou mesta dostali 2 329 000 Sk na realizáciu potrebných opráv budov a zriadenie jazykovej učebne,“ dodal J. Petráš.