V niektorých uránových baniach dávajú robotníkom med na zníženie účinkov rtg žiarenia. Med znižuje toxické pôsobenie kávy, cigariet či alkoholu. Dýchacie cesty sa dobre liečia čajmi osladenými medom. Tehotným ženám sa odporúča užívať med ako prevenciu chronickej zápchy. Trpiaci na anémiu by mali jesť dve lyžičky medu denne. Na vredy sa dávajú obklady medu zmiešaného s múkou. Med je dobrý pre rekonvalescentov, pri ovčích kiahňach, brušnom týfuse, nespavosti. Blahodárne pôsobí na unavenú myseľ a pri prepracovanosti.
Včelia materská kašička je biologicky najúčinnejšia prírodná látka. Dostávajú ju všetky včelie larvy do 3 dní života. Antibiotické účinky sa môžu využívať pri chronických infekčných ochoreniach a to nielen pri bakteriálnych, ale i hubovitých a vírusových. Ďalej sa využíva pri chronickej bronchitíde, astme, arterioskleróze (mozgových ciev) pri klimakterických problémoch...
Propolis je včelí tmel. Ak ho chceme použiť, musíme ho rozpustiť v alkohole alebo vo vode, kde sa však dlhšie a horšie rozpúšťa. Môže sa užívať vnútorne na bolesti hlavy, vírusové ochorenia, látkovú výmenu, únavu, nevoľnosť, nesústredenosť. Viac sa používa zvonku na rany, popáleniny, zápaly.
Včelí peľ sa používa na protizápalové účinky, Normalizuje činnosť tráviaceho traktu. Čistí a zosilňuje cievne steny, znižuje vysoký krvný tlak. Pomáha pri zápale močových ciest, regeneruje pečeň a organizmus. Zvyšuje telesnú a duševnú kondíciu.
Včelí vosk sa používa na prípravu rôznych mastí, náplastí a roztokov. V ľudovom liečiteľstve sa používa na žuvanie pri kataroch a zápaloch dýchacích ciest ako i na prikladanie na boľavé miesta.
Včelí jed vzniká pri vpichnutí žihadla. Výrobky z včelieho jedu sa u nás prestali vyrábať kvôli množstvu alergikov na tento jed. Mnohí si ho dávajú pichať pri zápaloch svalov, šliach, nervov či pri astme a migréne. U alergikov môže včelí jed pri pichnutí jednej včely do jazyka či krku spôsobiť smrť.