Patria sem reumatické ochorenia spojivového aparátu na kĺboch a chrbtici. Pri nich sa často vyskytuje postihnutie srdca, ciev, kože alebo očí. Zmeny na kĺboch sa odohrávajú na membráne, ktorá vystiela vnútro kĺbov a produkuje maz ako aj v chrupavke, kostiach, kĺbovom púzdre, vo väzivách a šľachách. Reumatická horúčka vzniká zápalom po infekcii streptokokom skupiny A. Najlepšie opatrenie je prevencia nákaz, hlavne hnisavej angíny. Liečeniu môžeme pomôcť podávaním salicilátových a metabolických čajov, napríklad z kôry vŕby, túžobníka, lipového kvetu, bazy, brezového listu, rumančeka, listu čiernej ríbezle... Pri postihu srdca sa podávajú i rastlinné srdcové glykozidy: koreň lopúcha, praslička, benedikt, konopnica, púpava,medovka, breza...
Svalový reumatizmus sa vyznačuje bolesťami pri pohybe. Príčinou môže byť dna, prechladnutie, ťažká práca vo vlhkom prostredí, choroby nosa, zubov alebo hrubého čreva. Liečenie je: pokoj na lôžku, teplý kúpeľ, masáž. Bylinné čaje sa robia zo žihľavy, skorocelu, alchemilky, nátržníku, púpavy, benediktu, pamajoránu, kamilky. Ďalšie osvedčené recepty sú obklady z ohriatymi ražnými otrubami. Je dobré sa aj natierať liehom, v ktorom sa 14 dní luhoval kvet pagaštana alebo potierať liehom, v ktorom sa luhovali šušky alebo ihličie z jedle.
Detský reumatizmus postihuje deti od 3 do 10 rokov. Príčinou sú poruchy hormonálne, látkovej výmeny alebo zápalové ohniská. Často je to chlad a vlhko. Môže to byť i náhle odvápnenie kostí. Príznaky sú opuchy prstov, zápästia, vlhká koža, smutná tvár. Dieťa potrebuje pokoj, dobrú výživu a vitamín D. Pomáha čaj z pýru, pupene brezy, žihľavy, koreň ihlice, prasličky, fialka roľná, kvet čiernej bazy.