Martin Slovák sa upísal včeláreniu, jeho „kráľovná“ vyrába medovníky

Domácnosť Martina Slováka z Olešnej krásne vonia medom. Nečudo, včelárenie je u Slovákovcov rodinnou tradíciou a prechádza doslova z pokolenia na pokolenie.


Hlava rodiny spomína dedka, ktorý včeláril v lokalite Potôčky a tam k tejto krásnej záľube „privoňal“ aj jeho vnuk. Zistil, ako fungujú včelstvá, aké pomôcky potrebuje včelár a čo všetko včielka vyprodukuje. Ďalším učiteľom bol otec, ktorý pokračoval s chovom U Rovňanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tam jeho „ratolesť“ nadobudla ďalšie vedomosti. Martin sa však chovu začal venovať v roku 1995 po ukončení štúdií na Technickej univerzite – fakulte drevárstva vo Zvolene. „Keď nám zomrel otec, žiaden zo súrodencov sa o chov včiel nezaujímal a tak celá práca zostala na mne. V roku 2002 ma Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov v Čadci nominovala na funkciu tajomníka a robím ju dodnes,“ spomína. V súčasnosti sa stretáva so včelármi z blízkeho i ďalekého okolia a ako hovorí, nestalo sa, že by si medzi sebou nevymenili nejaké nové skúsenosti. Majú družbu aj s organizáciami v poľskej Wisle a Bystřicou nad Olší v Českej republike. Manželka Alenka si pozornejšie všímala hobby svojho manžela a začala sa venovať medovnikárskemu remeslu. A vyplatilo sa. Vlani na národnej včelárskej výstave v Liptovskom Hrádku získala 3. miesto. Martin hovorí, že práca s chovom včiel je veľmi náročná a zodpovedná. Vyžaduje si zručnosť a neustále získavanie informácií a skúseností. Podľa neho je dobrý včelár tak trochu stolár, zdravotník, ochranca prírody, predavač i záhradkár. Skúsenosti, ktoré získal, si nenecháva pre seba, no odovzdáva ich ďalej. Vďačných žiakov našiel v Centre voľného času v Čadci, kde veľmi dobre pracuje včelársky krúžok. O svoje vedomosti sa podelil aj s nami. Lebo podľa neho očarujúci svet včiel zaujímal človek a od nepamäti.

Podľa neho každý správny chovateľ vie,
že včela je neodmysliteľným druhom hmyzu všade tam, kde sa vyskytujú kvitnúce rastliny. Žije v spoločenstvách a živí sa peľom, nektárom a obľubuje aj medovinu. Spoločenstvo včiel tvorí 40 000 robotníc, niekoľko stoviek trúdov a jedna kráľovná. Kráľovná žije až 7 rokov, robotnice 8 týždňov a trúdy 4, prípadne 5 týždňov. Kráľovná je dlhá 22 mm, trúdy 20 mm, robotnice 16 mm. Kráľovná je tmavá s mohutným žihadlom, trúdy sú dlhšie ako robotnice a žihadlo nemajú, robotnice sú tmavo pruhované. Včely majú cicavé ústroje a dva blanité páry krídel. Rozmnožuje sa kladením vajíčok, z ktorých o 3 dni vyjdú malé larvy. Dospelá včela denne nakladie až 1 500 vajíčok. Larvy žijú 8 dní v bunke plástu. Keď sa už larva nezmestí do plástu, robotnica bunku zavoskuje. Larva sa zakuklí a následne sa premení na dospelú včelu. Z oplodnených vajíčok vyjdú matky alebo robotnice a z neoplodnených sa vyliahnu malé trúdy. Počas prvých troch dní sú kŕmené materskou kašičkou, neskôr ich kŕmia nektárom a peľom.
Kráľovná šíri okolo seba zvláštnu vôňu – feromón, ktorý zabraňuje larvám robotníc vyvinúť sa na novú kráľovnú. Keď kráľovná zostarne a feromón zoslabne, začnú robotnice budovať bunky, v ktorých vychovajú niekoľko budúcich kráľovien. Ak sa kráľovná cíti stará, nakladie vajíčka, z ktorých sa neskôr vyliahne prvá malá kráľovná, ktorá pozabíja ostatné. Matka odletí z úľu a zoberie si so sebou zástup robotníc, ktoré vybudujú nový úľ, v ktorom bude matka žiť.
Ak včely použijú žihadlo a vpichnú ho do teplokrvného živočícha, ukončia tým zároveň svoj život. Peľ, ktorý nazbierajú z kvetov, potom dávajú do plástov. Včely produkujú vosk v podobe voskových šupiniek. Tento vosk produkujú prostredníctvom žliaz na spodnej strane štyroch článkov bruška. Slúži na budovanie plástov v hniezde. Včely sú veľmi dôležité nie len pre človeka, ktorému dávajú med, včeliu kašičku, propolis a vosk, ale aj pre kvety kvôli opeľovaniu a pre ovocné stromy kvôli väčšej úrode plodov.

SkryťVypnúť reklamu

Včela vracajúc sa do úľa
po „pracovnom výlete“ podlieha prísnej kontrole na letáčiku (vchod do úľa). „Stráže“ ju vykonávajú tak, že včelu skúmajú tykadlami. V nich sa spája čuch s hmatom. Takto vnímajú charakteristickú vôňu rodiny a ak sa to strážam nepozdáva, odoženú každého nevítaného návštevníka. Po povinnej prehliadke včela tradičným tancom (pozri novembrové Svetlo) naznačí, kde a koľko potravy sa nachádza v okolí. Potom sa stretáva so svojimi družkami, ktoré od nej preberú nektár. Sosákom si ho jedna druhej nasávajú zo žalúdka. Takto je odovzdávaný ďalším a ďalším v úli, čím sa nektár zahusťuje a obohacuje o látky potrebné pri premene na med. Napokon ho ukladajú do šesťuholníkových buniek v pláste. Vnútorným teplom úľa a mávaním krídlami nad bunkami sa odparuje voda a nektár sa zahustí. Tak vznikne med. Robotnice komôrky zaviečkujú voskom.
V podobných komôrkach
včely vychovávajú aj svoje potomstvo. Menšie komôrky sú buď „skladiskom“ medu alebo liahňami pre budúce robotnice. Väčšie sú určené pre výchovu trúdov.
Na okraji plástu sa nachádzajú okrúhle visiace čiašky – materské bunky, v ktorých sa vyvíjajú budúce matky – kráľovné. Súčasná matka znáša dvojaké vajíčka. Z oplodnených sa vyliahnu samice, z neoplodnených trúdy. V normálnych pomeroch (teplota 32 – 35 °C) sa vyliahnu z vajíčka po troch dňoch larvy. Robotnice ich kŕmia kašičkou. Budúce robotnice a trúdy dostávajú redšiu kašičku a budúce matky hustejšiu tzv. materskú, ktorá je obohatená o vitamíny a vysoko výživné látky. Podľa toho, koľkým larvám dajú materskú kašičku, rozhodujú koľko kráľovien bude. Po šiestich dňoch, keď larva dorastie, včely ju uzavrú vrchnákom z vosku a peľu. Aj tvar vrchnákov je rozdielny. Zatiaľ čo nad budúcimi trúdmi je vypuklý, nad budúcou robotnicou je vrchnák plochý. Tak môže včelár určiť, či bude mať dostatok robotníc alebo nadbytok trúdov, z ktorých nemá nijaký úžitok. Ako prvé sa liahnu kráľovné a to už po 16 dňoch. Po 21 dňoch robotnice a ako posledné sa dostanú na svet trúdy po 24 dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Počet členov včelej rodiny
je 20 000 – 30 000, no môže sa zvýšiť až na 75 000. Trúdov je asi 200 – 300, avšak pre zachovanie spoločenstva má význam len niekoľko tých, ktoré oplodnia mladú kráľovnú. Okrem toho plnia v úli funkciu „príživníkov“, keďže ich robotnice musia prikrmovať. Po oplodnení kráľovnej ich však vyháňajú z úľa. Mimo neho hynú, pretože si nevedia sami zadovážiť potravu. Robotnice po vyliahnutí postupne prechádzajú rôznymi „zamestnaniami“. Prvé tri dni po vyliahnutí upratujú komôrky plástu. Ďalších sedem dní pripravujú krmivo a vychovávajú larvy. Od desiateho do osemnásteho dňa života preberajú od robotníc vracajúcich sa domov nektár a ním kŕmia ostatných obyvateľov úľa alebo ho uskladňujú do komôrok. Potom sa im vyvinú voskotvorné žľazy, a tak sa podieľajú na stavbe plástu. Okolo dvadsiateho dňa, keď majú najviac žihadlového jedu, strážia vchod. Až nakoniec sa stávajú „poľnými“ včelami, ktoré zbierajú peľ a nektár. Keď je to však potrebné, plnia funkciu, ktorá je pre fungovanie spoločenstva najpotrebnejšia. Robotnice žijú cez leto 6 – 9 týždňov.

Vyliahnutie novej matky
vyvolá v úli zmeny. Nastane veľký nepokoj, pričom stará matka s asi polovicou včiel opustí úľ a sadne si obyčajne neďaleko starého úľa na konár stromu. Ostatné včely privábené jej vôňou okolo nej vytvoria veľký strapec – roj. Vtedy je potrebné, aby ho včelár striasol do debničky a uložil do prázdneho úľa, pretože včely – vyzvedačky pátrajú po novom domove, ktorý sa nachádza ďaleko od starého. Nová matka po vyliahnutí napadne ostatné ešte nevyliahnuté kráľovné, a tak ich usmrtí. Ak je však v úli dostatok včiel, môžu jej v tom zabrániť, a tak sa môže narodiť aj viac kráľovien, ktoré sa tiež vyroja a v úli ostáva posledná z nich. Včelia matka sa dožíva 3 až 5 rokov, počas ktorých len produkuje vajíčka.

SkryťVypnúť reklamu

Chovateľ Martin Slovák vie toho o včelách skutočne veľa a dokázal by o nich hovoriť celé hodiny. No nielen o nich, ale aj o produktoch. „O mede a vosku hádam hovoriť netreba. No možno neviete, že aj materská kašička a propolis (výluh z tmelu rastlinných štiav a vosku) sa používa v lekárstve. Preto chráňme včely, lebo nikdy nevieme, kedy budeme potrebovať ich pomoc,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 013
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 595
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 509
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 473
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 990
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 783
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 218
  1. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  2. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  3. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  4. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  5. Eva Bachletová: Pre mamy
  6. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  7. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  8. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 507
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 947
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 569
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 902
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 11 280
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 271
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 045
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 180
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  2. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  3. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  4. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  5. Eva Bachletová: Pre mamy
  6. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  7. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  8. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 507
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 947
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 569
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 902
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 11 280
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 271
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 045
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 180
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu