Tú podporujú byliny: puškvorec, horec, palina, vachta. Pri obstipácii – zapečení sa používajú laxatíva: kôra krušiny, sladovka, senný list, pýr, pyštek. Čaje na preháňanie sa používajú aj u pacientov pripútaných na lôžko, pri otravách. Pri chorobách ústnej dutiny sú dobré byliny na vyplachovanie úst a to: rumanček, nátržník, bedrovník, šalvia, ibiš.
Pri vredovej chorobe pažeráka sa postupuje ako pri vredoch žalúdka a dvanástnika. U týchto chorôb je dôležitá životospráva. Popri základnej liečbe sa podávajú slizové drogy, ktoré znižujú dráždivosť slizníc. Sú to hlavne: kvet slezu, koreň ibiša a semeno ľanu. Vredovým chorobám zvyčajne predchádza pálenie záhy. Ďalšie osvedčené recepty sú vyhýbať sa sladkostiam, maku, tvarohu, orechom, kyslým jedlám. Stav sa zhoršuje zvlášť na jar a jeseň, obzvlášť u kávičkárov a fajčiarov. Pri pálení záhy zotrieť surový zemiak a zjesť.Ak je po ruke hlávková kapusta, kúsok odšťaviť a vodu vypiť. Jesť maslo s medom. Obklady sa môžu dávať na žalúdok buď z odvaru ľanového semena alebo ražnej múky, prípadne cesto z nej. Osvedčil sa aj recept piť na lačno slivovicu alebo ražovicu s medom (kalištek). Pri neliečení prekyslenia či vredov tráviacej sústavy môže vzniknúť rakovina pažeráka či žalúdka,liečia sa chirurgicky. Vtedy sa odporúča šťava z čerstvých bylín: púpava, ľubovník, šalvia, oman, černica, medovka. Ak nie je indikovaný chirurgický výkon, vhodné sú čaje z ľanového semena, lastovičníka, medovky, mäty, ibiša, slezu, rumančeka.
Gastritída žalúdka vzniká po dlhom prejedaní sa, nadmernom používaní alkoholu, korenín, salicylátov, liehov. Niekedy vzniká aj pri použití horúcich či ľadových nápojov a pokrmov. Terapia spočíva v 1 – 3 dňovej hladovke. Pije sa čaj z rumančeka, nátržníka, ibiša, skoroceľu, fenikla, mäty a lastovičníka.
Nakoniec niekoľko slov o tráviacich problémoch detí. V starom Ríme sa do 45 roku nesmeli jesť sladkosti, neskôr áno, kvôli oživeniu mozgu. Dnes zjedia deti mnoho sladkostí a mnohé z nich obsahujú prísadu E 123, ktorá je rakovinotvorná. Čaj pri nechuti či parazitoch je z bylín zemežlč, palina, cesnak, žihľava, deväťsil, oman, vratič. Dobre je i jesť kyslú kapustu zo suda (nevarenú) i pre dospelých. Ešte recept na vyháňanie hlíst z tela: chorého okúpeme v odvare z listov vlašského orecha. Potom celé telo natrieme riedkym cestom z hladkej múky, do ktorého pridáme rozpučený strúčik cesnaku a trochu octu. Necháme pôsobiť, až kým nezačnú cez póry v tele vychádzať hlísty v podobe malých hrbolčekov na ceste. Cesto potom froté rukavicou zotrieme a umyjeme telo.