V Žilinskom kraji to bolo v roku 2004 72 prípadov, vlani už 88. Čadca nie je jediným mestom, kde je takáto situácia. Hoci sa nám zdá, že tuberkulóza je chorobou minulosti, nie je to celkom pravda. Aj preto si o nej povedzme viac. Dvadsiatehoštvrtého marca sme si pripomenuli Svetový deň tuberkulózy.
Koncom minulého storočia predstavovala tuberkulóza jeden z najväčších zdravotníckych problémov vo svete. Súviselo to s mnohými faktormi. Medzi najdôležitejšie patrilo dovtedy nebývalé sústredenie množstva ľudí v mestách v nám nepredstaviteľnej chudobe. Preto sa o nej oprávnene hovorilo, že to je sociálna choroba. V priebehu dvadsiateho storočia so zlepšujúcimi sa životnými podmienkami počet chorých postupne klesal. Zdalo sa, že toto zákerné ochorenie čoskoro zmizne zo sveta. Pravda je však taká, že ešte nikdy nebolo na svete toľko nakazených a chorých na tuberkulózu ako dnes. Mnohí odborníci sa obávajú, že začiatok budúceho storočia bude svedkom nástupu novej vlny tuberkulózy, ktorá bude omnoho ničivejšia a nezvládnutejšia ako tá, ktorej čelili naši prarodičia začiatkom storočia dvadsiateho. Žijeme v storočí novodobého sťahovania národov za prácou, poznaním a rekreáciou. Cez hraničnú pasovú kontrolu neprenesiete tak ľahko zbraň, ale infekciu TBC nezachytia ani najcitlivejšie detektory. Prognóza súčasnej tuberkulózy nás naliehavo núti skoncovať s klamlivým mýtom, že nás sa to predsa netýka. Tuberkulóza je stará tri milióny rokov. Tuberkulóza je infekčné ochorenie zapríčinené mykobaktériami. Nákaza sa šíri kvapôčkovou infekciou. Zdrojom nákazy je najčastejšie chorý človek, ktorý vykašliava mykobaktérie. Nie je výnimkou ani prenos infekcie z vtákov (najmä holubov), mačiek alebo iných zvierat, ako aj z ovzdušia.
Mykobaktérie vstupujú do organizmu dýchacími cestami (výnimočne aj cez poranenú kožu alebo kontaminované potraviny). Rozmnožia sa, vyvolajú zápalovú reakciu a vznik zápalového ložiska v pľúcach. Šíria sa ďalej, do lymfatických uzlín a do krvi. Takéto primárne ložiská sa môžu vyhojiť alebo perzistujú v organizme a po určitom čase vyvolajú postprimárnu tuberkulózu.
Príznaky: Únava, malátnosť, zvýšená teplota, potenie, najmä počas spánku, nechutenstvo, kašeľ, vykašliavanie spúta - najprv hnisavo - hlienového, neskôr vykašliavanie červeného spúta alebo krvi. Môžu sa objaviť pichavé bolesti za hrudnou kosťou, pod lopatkami a medzi lopatkami. Okrem pľúc môžu byť postihnuté aj iné orgány a tkanivá, napr. mozog, kosti a kĺby, močovo-pohlavný systém, tráviaci systém, koža a iné.
V roku 2005 Slovensko zaznamenalo 743 nových prípadov tuberkulózy. Podľa štatistík Národného registra tuberkulózy vo Vyšných Hágoch došlo oproti roku 2004 k zvýšeniu počtu hlásených ochorení.
Aké sú fakty ?
Tuberkulóza zabije v tomto desaťročí 30 miliónov ľudí
Tuberkulóza je najčastejšou infekčnou príčinou smrti u dospelých v rozvojových krajinách
Tuberkulóza sa stáva hlavnou príčinou smrti u chorých s AIDS
Okolo 300 000 detí zomrie na tuberkulózu
Každú sekundu sa vo svete nakazí niekto tuberkulózou
Asi tretina ľudstva je nakazená
Neliečený tuberkulózny pacient nakazí za rok 10 -15 ľudí
V nasledujúcom desaťročí sa nakazí tuberkulózou ďalších 300 miliónov ľudí