
Mladá žena, 24-ročná Miriam, tu totiž v noci sama a bez pomoci porodila do záchodovej misy dieťa. Pozoruhodné je, že mladá žena, ktorá na chatea pracovala ako pomocná sila, sa vraj nikomu z kolegov a známych nepriznala, že je tehotná. Dokonca popiera, že by o tom do poslednej chvíle sama vedela.
Udalosť sa odohrala o jednej hodine nad ránom. Podľa našich informácií žena v ôsmom mesiaci o tomto čase porodila svoje dieťa do záchodovej misy. Rýchlu zdravotnú službu zo Žiliny zavolal jej kolega s tým, že Miriam má nejaké žalúdočné problémy. „Tvrdila nám, že má od malička problémy s obličkami,“ povedal nám ďalší spolupracovník, ktorý nechcel byť menovaný. Mladá mamička si pravdepodobne až po niekoľkých minútach od pôrodu uvedomila, že dieťa nemôže nechať napospas osudu v záchodovej mise a tak záchranku volali ešte raz. Privolaná rýchla sanitka pacientku aj s dieťatkom odviezla do Nemocnice s poliklinikou v Žiline (NsP).
O dieťatko sa okamžite postarali na novorodeneckom oddelení. Podľa slov primára Michala Jánoša bolo veľmi podchladené. „Keď ho priviezli, malo asi 29 stupňov a nevedeli sme, či prežije,“ hovorí Jánoš. Podľa jeho slov je však bežné, keď sa dieťa narodí mimo nemocnice, väčšinou býva podchladené a dokonca aj v horúcom lete. Koncom minulého týždňa už bolo dievčatko v stabilizovanom stave v inkubátore. Michal Jánoš ale zároveň hovorí, že istotu, že bude dieťa v absolútnom poriadku, môžu mať pravdepodobne až v jednom roku. Keďže ho do nemocnice priviezli v zlom stave, existuje aj možnosť, že bude poškodené. V každom prípade je to rizikové dieťa, keďže vážilo menej ako 2,5 kila.
Z dostupných informácií sa dá usudzovať, že matka si až do poslednej chvíle neuvedomovala, že by už v ôsmom mesiaci tehotenstva mohlo ísť o pôrod. Preto dieťa prišlo na svet na takom odpudzujúcom mieste. Po príchode do nemocnice sa ho dokonca vzdala, takže ak prežije, čaká ho adopcia alebo kojenecký ústav a detský domov. Miriam sa už po niekoľkých dňoch vrátila do práce, akoby sa vôbec nič nebolo stalo. Podľa Michala Jánoša však toto nie je celkom výnimočný prípad. „Nemôžem tvrdiť, že by to bola pre nás rutina alebo sa to prihodilo každý rok. Raz za čas sa však niečo také prihodí,“ hovorí.
Je nepochopiteľné, že v dnešnej dobe sa ešte môže takýto prípad stať. Pre ženy totiž existuje niekoľko oveľa humánnejších spôsobov, ako sa dieťaťa vzdať, keď sa oň nechcú postarať. Jednou z možností sú napríklad anonymné pôrody alebo aj hniezdo záchrany, ktoré je umiestnené aj v žilinskej nemocnici. Tam môžu matky svoje dieťa po pôrode anonymne odložiť a pracovníci pôrodnice sa oň postarajú. Od svojho vzniku tu už matky odložili dve deti, o ktoré sa nemohli alebo nechceli samy postarať.