e záchyt 652, respektíve 1306 nových ochorení v týždni. Mimoriadne protiepidemiologické opatrenia sa prijímajú až vtedy, keď chorobnosť stúpne nad 2500/100 tisíc obyvateľov v sledovanom týždni,“ uviedol pre MY Kysucké noviny MUDr. Jozef Pokorný, regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Čadci.
Podľa jeho slov sú momentálne ochoreniami najviac postihnuté deti do 16 rokov, kde sa vekovo špecifická chorobnosť pohybuje od 3003/100 tisíc obyvateľov (Čadca) do 5898/100 tisíc obyvateľov (Kysucké Nové Mesto). Pre výskyt chrípky (nad 30% ochorení v kolektíve) boli uzatvorenie dve základné školy v Čadci. „Vzhľadom k školským prázdninám nie je predpoklad, že by v 10. kalendárnom týždni výraznejšie stúpal počet ochorení,“ dodal.
Na margo účinnosti očkovania v tomto období povedal: „Jediná ochrana proti získaniu chrípky (vyvolanej vírusom chrípky), je preventívne očkovanie vakcínou ešte v predepidemickom (predsezónnom), období t. j. v jesenných mesiacoch. Je to preto, aby mal ľudský organizmus dostatok času na vytvorenie protilátok proti chrípke. V epidémii sa neodporúča očkovanie, lebo nemusí zabrániť vzniku ochorenia. Odborníci sa však zhodujú aj v tom, že u neskoro očkovaného pacienta „môže“ očkovanie zmierniť priebeh ochorenia. V súčasnosti sme na rozhraní epidemického výskytu chrípky, t. j. môžu vzniknúť veľké epidémie, ale nemusia. Vírus už cirkuluje v ľudskej populácii a je len na individuálnom rozhodnutí človeka, či sa ešte dá alebo nedá zaočkovať. Odporúčania na očkovanie proti chrípke ( relatívne účinná hladina protilátok v krvi sa dosiahne do 10 dní po očkovaní), sa zo dňa na deň zmenšujú.“