Zálohovanie PET obalov, ktoré by riešilo problém nárastu odpadov
aj miery znečistenia, mohlo ministerstvo zaviesť od prijatia zákona – teda pred takmer štyrmi rokmi. Zákon o obaloch na to poskytol základný rámec.
Druhy obalov, ktoré sa budú zálohovať či výšku zálohy mala stanoviť už len vyhláška. Tento krok však na nátlak Zväzu obchodu a veľkovýrobcov nápojov ministerstvo hospodárstva blokovalo od začiatku roku 2003.
Minister životného prostredia László Miklós uplynulý týždeň prisľúbil, že v najbližšom období vydá vyhlášku o zálohovaní nápojových obalov. Urobil tak po tom, čo ho o to opakovane požiadali Priatelia Zeme – SPZ, najväčšia federácia environmentálnych organizácií na svete. Pripomenuli mu, že vydanie potrebnej vyhlášky mešká takmer štyri roky. Počas tohto obdobia výrazne narástlo množstvo odpadov z obalov, ktoré sa výraznou mierou podieľajú na znečistení životného prostredia na Slovensku. Množstvo odpadov z PET obalov vzrástlo od roku 2001, kedy bol prijatý zákon o obaloch, zo 7-tisíc ton na 12-tisíc v roku 2004.
V roku 2005 minister životného prostredia prisľúbil občianskemu sektoru dva termíny vydania vyhlášky o zálohovaní – október a december. Návrh vyhlášky, ktorá pozostáva z niekoľkých viet, však nevydal ani v jednom z termínov. Nápojové obaly znečisťujú prostredie viac než iné druhy obalov - tvoria viac ako tretinu nelegálne odhodených odpadov. PET obaly sa na objeme nezákonne odhodeného odpadu podieľajú až 38 percentami. Podľa skúseností zo sveta je jediným účinným riešením tohto znečisťovania zálohovanie, ktoré ekonomicky motivuje spotrebiteľov nezahadzovať nápojové obaly.
Autor: iva