Ide najmä o chovy, ktoré sa nachádzajú v najrizikovejších oblastiach pri vodných plochách. V našom regióne sú veľkochovy uzavreté a pre každý je vypracovaný pohotovostný plán. Jeho súčasťou je monitorovanie kŕdľov hydiny a zabezpečenie kontroly zdravotného stavu zvierat. Okrem zvýšenej biologickej ochrany, ktorá napomáha zníženiu rizika výskytu a minimalizuje možnosť šírenia infekcie, vykonávajú veterinárni lekári týždenné kontroly chovov, pričom odoberajú vzorky na vyšetrenie ( doposiaľ s negatívnymi laboratórnymi výsledkami). Okrem toho kontrolujú dodržiavanie nariadených opatrení," hovorí riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Čadci MVDr. Jana Ščuryová.
Ako uviedla pre MY Kysucké noviny, ďalším ochorením, ktorého výskyt zaznamenali aj na území Slovenskej republiky, je pseudomor hydiny. Vyskytuje sa najmä u holubov žijúcich v mestách, ktorý sa prenáša aj na hydinu. V súvislosti s touto chorobou vydala Štátna veterinárna a potravinová správa Bratislava mimoriadne núdzové opatrenie, ktorým nariadila vlastníkom holubov povinnú vakcináciu proti pseudomoru vakcínou schválenou Ústavom štátnej kontroly biopreparátov a veterinárnych liečiv v Nitre. Vakcináciu vykonávajú úradní veterinárni lekári, o čom vedú záznamy. Spomínaná inštitúcia zároveň povolila konanie zvodov hydiny, poštových holubov a ostatných vtákov klinicky zdravých, respektíve ich sústreďovanie na výstavách, prehliadkach, súťažiach a výkonnostných skúškach. Podmienkou je schválenie týchto akcií regionálnou veterinárnou správou a zabezpečenie veterinárneho dozoru počas ich konania. Môže ísť len o lokality, kde za posledných 30 dní nebol potvrdený výskyt choroby.
V tejto súvislosti boli v spolupráci s mestskými a obecnými úradmi vypracované súpisy, ktoré zahrňujú počty chovov. Čo sa týka hydiny, t.j. hrabavej a vodnej hydiny na Kysuciach ide o 145 106 kusov, 9 548 holubov a 242 kusov iného vtáctva chovaného v zajatí. Podľa slov riaditeľky tieto počty sú dôležité pre aktuálny prehľad hustoty osadenia chovanej hydiny v kysuckom regióne.