

Od konateľov súkromnej firmy si Pohančeník vypýtal úplatok za bezodkladné vyplatenie faktúr za stavebné práce, ktoré táto spoločnosť realizovala v Čadci v hodnote 30 miliónov Sk. Korupčné správanie čadčianskeho primátora oznámili konatelia polícii. Verejnosť o tejto skutočnosti, ktorá šokovala obyvateľov Čadce, informoval už v piatok minister vnútra SR Vladimír Palko. O aké stavebné práce išlo, odmietol konkretizovať.
"S políciou firma komunikovala do posledného okamihu, aj preto bola akcia úspešná," uviedol Palko. Vyšetrovateľ Pohančeníka obvinil z trestných činov prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Spracoval pre prokurátora návrh na jeho vzatie do väzby. Za uvedený čin mu hrozí trest odňatia slobody od troch do osem rokov. Viceprimátor Čadce Jozef Marec sa o zadržaní primátora dozvedel údajne až z médií. Pre masmédiá v piatok 18. novembra uviedol: "O prípade som sa dozvedel z teletextu a rádia, neviem nijaké podrobnosti, len to, čo médiá zverejnili." Dodal, že mal dovolenku. V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší z okruhu primátorových spolupracovníkov.
Na Slovensku sa v poslednom čase policajtom čoraz viac darí odhaľovať korupciu. Pavol Nechala z Transparency International to vysvetľuje aj tým, že poslanci a primátori možno nie sú zvyknutí na takú formu kontroly, ako napríklad ministerstvá.
Jozef Pohančeník sa stal primátorom Čadce v posledných voľbách ako nezávislý kandidát s podporou viacerých strán. Primátorom tohto mesta bol aj v rokoch 1994 - 1998 a pár mesiacov aj v roku 2002, keď sa stal primátorom v predčasných voľbách po tom, ako sa tohto postu vzdala Anna Malíková. V minulosti bol spoločníkom v známej čadčianskej stavebnej firme ABC Kýčerka, ktorá participovala na mnohých významných stavbách v regióne.
Na mestských zastupiteľstvách mu niektorí poslanci vyčítali, že mesto odpredalo množstvo nehnuteľností, často za veľmi nízke ceny. Viaceré ani nie za polovicu znaleckého posudku. Išlo najmä o pozemky, budovy materských škôl, bývalého okresného úradu a mnohé ďalšie. Mnohí poukazovali aj na nedávno začatú výstavbu priemyselného parku, najmä na výkup pozemkov od obyvateľov za veľmi nízke ceny, ktoré mesto odpredalo zahraničnému investorovi síce s prirážkou, no aj tak podľa názoru zainteresovaných za smiešne ceny.
Na záver len pripomeňme, že v priebehu novembra je to už druhý korupčný škandál na Kysuciach. V piatok 4. novembra zadržala polícia pri preberaní 50 tisícového úplatku čadčianskeho sudcu Štefana M.