Hoci každý hovorí, že tento typ relácie nepozerá, čísla štatistiky sledovanosti hovoria niečo iné. Každý človek rád nakukne do cudzej obývačky a väčšina Slovákov podľahla pokušeniu nazerať do súkromia, aj keď umelo vytvoreného, prostredníctvom reality šou. Väčšina televíznych staníc ich vysiela v sledovanom čase, kedy pred televízormi ešte sedí aj väčšina školopovinných detí. Práve pre nich prináša tento druh zábavy najviac negatív.
Vyzerá to, že najjednoduchší spôsob, ako ich pred nimi je uchrániť je zakázať im ich sledovanie. Podľa slov riaditeľky Pedagogicko - psychologickej poradne s Centrom výchovnej a psychologickej prevencie v Čadci PhDr. Aleny Hraškovej, MPH, tento spôsob nebýva však účinný: "Relácia okamžite po zákaze získa u dieťaťa na atraktivite a dôležitosti a môže ho tiež vyčleniť z kolektívu kamarátov, ktorí sa na ňu pozerajú a hovoria o nej. Je viacero možností, ako reagovať. Najoptimálnejšie sa javí dvojkroková metóda. Prvým krokom je pozitívna motivácia dieťaťa, čo znamená, že dieťaťu nezakazujeme, keď donesie zlú známku, svojich televíznych miláčikov, ale naopak, ak donesie dobré známky, uprace si izbu a podobne, može televíziu sledovať. Druhým, veľmi dôležitým krokom, je jej spoločné sledovanie a rozhovor o tom, čo sa na obrazovke deje, čo sa dieťaťu páči a prečo, či by sa tak tiež správal, či sa s tým stretáva aj v škole a podobne." Vzhľadom k tomu, že rodičia sa celkovo málo rozprávajú so svojimi deťmi, je to ideálna príležitosť dozvedieť sa o deťoch viac. Je možné, že rodičia budú sklamaní komerčrným pohľadom detí na život, ale toto je možno jedna z mála príležitostí ako uviesť hodnotový rebríček detí na pravú mieru. Chce to však veľa trpezlivosti.
Nebezpečie reality šou je v tom, že ich aktéri sú umelo vytvorenými hviezdami. Ľudia, ktorí nič v živote nedokázali, len majú určitú dávku exhibicionizmu v sebe s motiváciou veľkého balíka peňazí. Navádza to dojem, že úspešným je možné stať sa ľahko a peniaze sa dajú získať bez práce.Títo ľudia ovplyvňujú deti a priznajme si, ich svet je pre mladú generáciu veľmi príťažlivý. "Ľudia vo vile nič nerobia, hrajú sa, upútavajú na seba pozornosť nevhodným spôsobom, dostávajú všetko na požiadanie a zadarmo a nyvyše sú hviezdy, o ktorých hovorí celé Slovensko. Nečudo, že mnohým deťom sa ich život a život v ich rodine môže oproti nemu zdať nudný," pokračuje A. Hrašková.
Preto spoločné sledovanie umožňuje rodičom vplývať na dieťa, vysvetľovať mu jednotlivé situácie a formovať ho. Možno niektorí budú sklamaní zistením, že ich dieťa je konzumne vychované, no nemalo by ich to odradiť v tom, aby sa ho naďalej pokúšali nasmerovať na tú správnu životnú cestu a aj negatíva, ktoré súčasná spoločnosť so sebou prináša, využili v pozitívnom zmysle slova na tento cieľ. A pýtate sa nočné sledovanie reality šou? V tej dobe predsa už majú všetky školopovinné deti spať