
Je neoddeliteľnou súčasťou pútnického miesta, ktorého rozvoj je úzko spätý s osobnou iniciatívou tamojšieho kanonika Pavla Šadláka, rodáka z Krásna nad Kysucou.
Do Rajeckej Lesnej prišiel ako dekan z Trenčianskej Turnej v roku 1990. Fara bola na spadnutie, kostol zanedbaný. Nebola to však chyba jeho predchodcu Alexandra Klabníka. Doba vtedy nebola naklonená pútnickým miestam, naopak, mnohí usilovali o ich likvidáciu. Ako prvá vyrástla nová farská budova. Starú, postavenú v roku 1848, zbúrali v roku 199. Na jej mieste vyrástol poľný oltár, kde sa slúžia omše pre pútnikov. Dominantou Frivaldu je Bazilika Narodenia Panny Márie z roku 1866, ktorá priebežne prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Po novej fasáde, medenej streche, vežových hodinách, maľovke, prístavbe zakristia a osvetlení, prídu v tomto období na rad nové bočné dvere, farebné vitrážové okná a ďalšie spovedelnice pre pútnikov. Im slúži aj pútnický dom so sociálnymi zariadeniami a kuchynkou. Kalváriu so 14 zastaveniami, postavenú v roku 1921, zrekonštruovali v roku 2000. Na jej vrchole stojí Kostol Nanebovstúpenia Pána a pod ňou Lurdská kaplnka s vodou obsahujúcou magnézium a vápnik. Zatiaľ poslednou stavbou je Kaplnka svätej Anny na Hôrkach.
Sprevádzali ju dve zjavenia a kanonik Pavol Šadlák ju dal postaviť na želanie svojho predchodcu Alexandra Klabníka. Stojí na ceste, na ktorej sa lúčili s rodnou dedinou všetci, ktorí odchádzali do sveta, za prácou či do vojen. Zveľadenie pútnického miesta stálo za posledných desať rokov niekoľko miliónov korún od dobrodincov, pútnikov, sponzorov a farníkov. Skutočná hodnota diela je však oveľa vyššia, pretože práce na ňom boli odvedené zadarmo. "Pútnické miesto slúži božiemu ľudu i cestovnému ruchu, no najmä duchovnej obnove národa, ktorá sa tu koná cez obnovu rodiny. Tá je základom spoločnosti. Práve rodičia majú prostredníctvom spoločnej modlitby v rodinách a pravidelnou účasťou na svätých omšiach odovzdať deťom najväčší poklad - živú vieru v Boha," hovorí kanonik a správca farnosti v Rajeckej Lesnej Pavol Šadlák. Kresťanská výchova mládeže mu leží na srdci, aj preto sa počas jeho pôsobnosti začala vo Frivalde konať detská púť. Je vždy prvou v roku, koná sa v máji. Krátko po nej nasleduje púť požiarnikov a seniorov, v lete púť na sviatok Najsvätejšej trojice a sv. Annu. Dovedna sa tu na všetkých zúčastní približne 40 tisíc veriacich.
Najväčším magnetom nielen pre veriacich, ale i turistov ostáva unikátny Slovenský betlehem. Sprístupnený je po celý rok, každý deň od 9. do 18. hodiny. Je dielom už nebohého rezbárskeho majstra Jozefa Pekaru. Jemu i ďalším rezbárom Rajeckej doliny je venovaná aj v ňom umiestnená galéria, kde si návštevníci môžu pozrieť diela Milana Pekného, Milana Poliačka, Daniela Rakytu či Štefana Baču. Za všetko hovoria zápisy v kronike. Zanechali ich tam turisti z najodľahlejších kútov sveta, prezidenti, členovia vlády, predstavitelia štátu, poslanci. Medzi podpismi sme našli Jaromíra Jágra, Jozefa Golonku, Andreu Verešovú, Marcelu Laiferovú a mnoho iných známych mien.
Každý, kto toto pútnické miesto navštívi, musí uznať, že Rajecká Lesná je živým výsledkom spojenia božej vôle a ľudského snaženia.