Aj napriek pokroku v medicíne toto číslo neustále narastá. Na podporu takto postihnutých ľudí organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) od 17. októbra do 15. novembra 2005 celonárodnú verejnú zbierku Biela pastelka. Výťažok bude venovaný na šepciálne výcvikové programy pre nevidiacich a slabozrakých občanov, ktorí sa učia samostane chodiť s bielou palicou, čítať braillovo písmo a iné špeciálne zručnosti, ktoré im pomáhajú priblížiť sa k normálnemu životu. Zbierka bude prebiehať aj v Čadci, Krásne nad Kysucou, Turzovke a Kysuckom Novom Meste. Viac ako 800 dobrovoľníkov, medzi nimi stredoškoláci, vysokoškoláci, pracovníci a členovia ÚNSS, niektorí sami ťažko postihnutí, spoja sa v tieto dni, aby v 100 mestách Slovenska, za 20 a viac korún ponúkali 100 tisíc bielych pasteliek. Je symbolom sveta neviditeľných línií a prejavom ľudskej solidarity a dobrej vôle.
Čo ich trápi
A kto je vlastne zrakovo postihnutý človek? Nevidiaci je schopný zrakom vnímať maximálne svetlo, ale nevie lokalizovať jeho zdroj. Prakticky nevidiaci a slabozrakí ľudia napriek korekčným šošovkám majú problémy s vykonávaním zrakovej práce. Majú vážne poškodený zrak, ale disponujú jeho užitočnými zvyškami. Ľudia s poruchami binokulárneho videnia majú narušenú funkčnú rovnováhu a fyziologickú spoluprácu pravého a ľavého oka. Patrí sem škuľavosť a tupozrakosť. Nesmieme zabúdať, že ľudia so zrakovým postihnutím majú problémy so samostatným pohybom a orientáciou. Nie je pre nich jednoduché získavanie informácií - na čítanie bežnej tlače potrebujú nevidiaci ľudia nákladné a technicky náročné pomôcky, texty je potrebné upravovať do bodového písma čitateľného hmatom, prípadne ich predčítava vidiaca osoba. Problémy im robia aj pre nás bežné činnosti v domácnosti, ako je varenie, upratovanie, nakupovanie. Na prostredí, v ktorom človek žije, i na postihnutom samotnom záleží, ako sa vysporiada s psychickými problémami, ktoré sú súčasťou jeho postihnutia.
Pomoc Únie
Dôležité pre ľudí s chorým zrakom je život v spoločnosti iných, komunikácia, zaradenie sa do bežného života. V tom im výrazne pomáha ÚNSS. Jednou z najdôležitejších aktivít je sociálne poradenstvo a prevencia. Klient postupne prekonáva dôsledky zrakového postihnutia a opätovne získava osobnú sebestačnosť. ÚNSS disponuje Centrom technických a informačných služieb CETIS. Jeho úlohou je sprístupňovanie informačných a komunikačných technológií nevidiacim a slabozrakým občanom. Poskytuje poradenstvo pre výber optimálnych pomôcok a výcvik práce s nimi, výučbu práce s počítačom. Dôležitou súčasťou je výcviková škola pre vodiacich psov. Od roku 1993 zabezpečuje ich vyýchovu a výcvik od zakúpenia šťeňaťa až po skúšku a odovzdanie nevidiacemu čakateľovi. Okrem toho zabezpečuje tiež školenia pre žiadateľov a cvičiteľov. ÚNSS pri tvorbe legislatívy obhajuje záujmy zrakovo postihnutých, veľkú pozornosť venuje pripomienkovaniu zákonov a vyhlášok. Cieľom ďalších aktivít je zvyšovať samostatnosť slabozrakých a nevidiacich a ich začleňovanie do spoločnosti.
Pomôžme aj my
Skúste zatvoriť oči a predstavte si priestor okolo seba. A aj pohyb v ňom so zatvorenými očami. Z maličkostí a bežných vecí sa zrazu stane problém. Pre zrakovo postihnutých je však pohyb bez zraku každodennou realitou. Na prekonanie bariér potrebujú mnoho odhodlania, pevnej vôle a veľkú dávku sústredenia. Nie je to pre nich jednoduché, no každý z nás je tým, kto môže pomôcť. Hoci aj tak, že sa zapojí do zbierky Biela pastelka. Aby spolu so zrakovo postihnutými občanmi nakreslil príbeh do tmy.