Odvtedy sa podpisujú pod rôzne petície, kde vyjadrujú svoj nesúhlas. Domnievajú sa totiž, že nepôjde iba o spaľovanie biologického odpadu z nemocnice, ale budú sem dovážať na likvidáciu aj iné druhy odpadov. "Nechceme tu lokálny Černobyľ," hovoria. "My tu žijeme. Nebudeme bývať v zamorenom ovzduší. Už aj tak sú Kysuce ovplyvnené emisiami a nezdravými vetrami, ktoré sem vanú z Ostravska a Poľska".
Zľakli sa najmä komodít, ktoré by sa mali v Čadci spaľovať. Z dokumentu, ktorý majú k dispozícii totiž vyplýva, v spaľovni sa môžu likvidovať odpadové plasty, materiál nevhodný na spotrebu alebo spracovanie, usadeniny a kaly zo zeleného výluhu, mechanické oddelené výmety z recyklácie papiera a lepenky, kaly zo spracovania kvapalného odpadu, odpady inak nešpecifikované, plasty, tuhé odpady obsahujúce nebezpečné látky, chlórované emulzie, rôzne druhy olejov a kalov, cytotoxické a cytostatické liečivá, zmesové komunálne odpady, chemikálie, liečivá, odpady, ktorých zber a zneškodňovanie podliehajú osobitným požiadavkám z hľadiska prevencie nákazy, vykurovacie oleje a motorová nafta, palivá, olejové filtre, brzdové kvapaliny, vodné koncentráty obsahujúce nebezpečné látky a množstvo ďalších odpadov.
Pod protestnú petíciu proti modernizácii spaľovne sa podpísali stovky Čadčanov žijúcich v blízkosti nemocnice. Tí v nej okrem iného píšu - "Žiadame mesto Čadca, jeho zástupcov, ktorí boli volení občanmi tohto mesta, aby v budúcnosti nerozhodovali sami o veciach dotýkajúcich sa nás občanov a ich zdravia bez ich vedomia a predchádzajúcom prieskume verejnej mienky."
Slovensko zaznamenalo v poslednom roku šesť zámerov vybudovať veľkokapacitné spaľovne nebezpečných odpadov. Organizácia Priateľov Zeme - SPZ upozorňuje, že ich výstavba by mohla priniesť vysoké riziká poškodzovania životného prostredia a najmä ľudského zdravia. "Investori prezentujú tieto spaľovne ako bezpečné a čisté technológie, ktoré spĺňajú limity EÚ. Keďže tvrdia, že neexistuje iná alternatíva, tak je spaľovanie nutné a bezpečné. To však nie je pravda", hovorí predseda Priateľov Zeme - SPZ Ladislav Hegyi.
Spaľovne nebezpečných odpadov, a aj tie moderné, obsahujú podľa neho viaceré negatíva aj vtedy, keď emisie zminimalizujú podľa legislatívy EÚ. "Produkujú nové nebezpečne odpady, napríklad popolček. emisie, ktoré vypúšťajú do ovzdušia, teda nie sú jediným problémom. Spaľovne odpadov sú jedným z hlavných zdrojov vysoko toxických látok či karcinogénov," dodal. S odpadmi sa tiež nevhodne manipuluje a sú nevhodne skladované. Hegyi verí, že úrady pri záverečnom rozhodnutí dôsledne zvážia negatíva zámerov výstavby spaľovní a dostupnosť čistejších alternatív pre väčšinu druhov nebezpečných odpadov. Vďaka dobrej legislatíve je podľa neho navyše možné výrazne znížiť produkciu nebezpečných odpadov. Ako príklad uviedol Massachusetts, kde sa ju podarilo znížiť až o 50 percent.