Ak ste dakedy počúvali správy o počasí v našej republike, mohli ste si vypočítať, že kým na rovinách, hlásili okolo 35 stupňov Celzia, na kopcoch i vrchoch to bolo až o vyše 10 stupňov menej. Preto veľa ľudí preferuje terénnu a horskú turistiku - jednak je tu primeraná teplota, ale tiež oveľa čerstvejší vzduch ako dolu v dolinách, lebo tu sa preháňa príjemný vetrík, ktorý zosilnie iba pred príchodom búrky. Nebezpečenstvom sú náhle búrky, ktoré si najmä kvôli obyčajnej ľudskej ľahostajnosti môžu vyžiadať obete na životoch a ešte divá zver, predovšetkým medvede a diviaky.
Jedného letného rána sme narazili na skupinku šiestich mladých ľudí, ktorí si vymysleli svoju vlastnú turistiku. Zastihli sme ich pri sútoku Kysuce a Bystrice v Krásne nad Kysucou, keď sa rozhodli, že si na brehu rieky v malebnom zákutí odpočinú. V skupinke boli dvaja mladíci a štyri dievčiny. Mali so sebou dvoch oslíkov kvôli prenášaniu nákladu. Tieto zvieratá sú známe svojou nesmiernou vytrvalosťou a húževnatosťou, takže sa hodia do kopcovitého terénu a všade tam, kde treba zdolávať prírodné prekážky. Mlieko im po ceste poskytovali dve ako sneh biele kozičky a strážcom, najmä nočným, bol veľký čierny pes s bielymi fľakmi na kožuchu.
Mladým pútnikom kvôli únave do hovoru príliš nebolo, ale aj tak sme sa od nich dozvedeli, že prichádzajú z Frenštátu pod Radhoštěm a rozhodli sa, že prejdú celé Slovensko, od jeho západu až po východ, načasa sa zastavia v Tatrách - je to už ich ďalšia trasa, ktorú si vytýčili. Na otázku, ako dlho už praktizujú svoj originálny druh turistiky, povedali, že takýmto spôsobom sa túlajú už niekoľko rokov a nie je to ich výmysel, lebo podobných skupiniek, ktoré sa premiestňujú z miesta na miesto i na väčšie vzdialenosti, je v Čechách viac. Celá tlupa s apotom pustila dolu tokom rieky Kysuce. Videli ich ešte neďaleko Dunajova, ale to už turisti z Moravy vkročili na pôdu ďalšieho okresu.