
Jedného dňa im pristavilo pri rodinnom dome auto a z neho vyložili šesť púm. Celý tento príbeh začal tragédiou. Františkov brat pracoval ako riaditeľ v Československom cirkuse. Pri ceste po diaľnici do jeho auta narazil nákladiak a pripravil ho o život. Bol slobodný a tak pumy, ktoré boli jeho majetkom, zdedil František.
Človek sa môže dostať k svojej "robote" všelijako. Svetoznámy drezér, Slovák František Strnád, jazdil voľakedy v Nitre so sanitkou. Jedného dňa im pristavilo pri rodinnom dome auto a z neho vyložili šesť púm. Celý tento príbeh začal tragédiou. Františkov brat pracoval ako riaditeľ v Československom cirkuse. Pri ceste po diaľnici do jeho auta narazil nákladiak a pripravil ho o život. Bol slobodný a tak pumy, ktoré boli jeho majetkom, zdedil František.
S "kočičkami"
to spočiatku vôbec nebolo ľahké. Šťastie, že "Fero", ako ho nazývajú priatelia, občas bratovi pomáhal pri drezúre šeliem. Uľútilo sa mu zvierat a tak začal s výcvikom. Sanitkár zavesil svoje remeslo na klinec a začal sa zdokonaľovať v drezírovaní. Veľkou pomocníčkou mu bola manželka Ľudmila, ktorá pracovala ako policajtka. Aj ju chytili čierne šelmy za srdce a tak vyzliekla uniformu a začala sa im venovať profesionálne. Dnes 17-ročná dcéra Lydka spomína, že v podstate odmalička sa motala medzi šelmami, ktoré nazývala "kočičkami". Rodičia ich najskôr cvičili v záhrade pri dome. Neskôr poprosili majiteľov rôznych cirkusov, aby im "požičali" pľac, pretože "kočičky" si museli vyskúšať svoje kúsky v prostredí, v ktorom sa neskôr začali pohybovať ako doma. Medzičasom Strnádovci prikúpili a vycvičili nové zvieratá.
Rodinka vyrazila
do sveta. S vlastným vystúpením zavítala do Thaiwanu, neskôr pochodila celú Európu. Keď manželia momentálne nemali kontrakt, vystupovali s cirkusom Aleš, ktorého majiteľom je Antonín Aleš. S Františkom ich spája priateľstvo a tak občas pendlujú po mestách s jeho karavanou.
"Dostali sme ponuku zo Španielska, asi za mesiac odchádzame do Lisabonu", hovorí Lydka, ktorá prázdniny trávi s rodičmi. Je študentkou jazykového gymnázia v Prahe. Tam má rodinka aj vlastný dom. Prezrádza, že by sa rada stala veterinárkou, pretože práca so zvieratami ju baví. Jej najobľúbenejšou "kočičkou" je dvanásťročná tigrica Samba de Janeiro. S tou sa kamaráti od siedmich rokov. Svoje priateľstvo nám predviedli aj v praxi. Samba ju skutočne poslúcha na slovo. Spokojne vyšla z klietky a vošla do ohrady, kde Lydka volá aj nás, aby sme nemuseli fotiť spoza mreží. Skutočne skvelý zážitok. Len ho kalí posledná jej veta, že Samba iba raňajkovala a už čaká na svoje večerné sústo.
Prežili sme
stretnutie a tak môžeme pokračovať popisom denného režimu. Šelmy kŕmia ráno o piatej hodine a s obsahom žalúdka musia vystačiť do šiestej večer. Lýdia vysvetľuje, že keby boli príliš nasýtené, boli by lenivé a ťažko by sa s nimi pracovalo. Strnádovci sú známi v cirkusovom svete zmiešanou drezúrou šeliem. Vystupujú so sumatranskými a síbírskymi tigrami, jaguármi, s pumami a levmi. Pri otázke, ako je možné že sa medzi sebou "nepožerú", sa František usmieva. Pochopili sme. Obchodné tajomstvo. Aby sme však neodišli naprázdno, ukazuje nám stopu po tigrích zuboch. Lebo je to tak, aj majster tesár sa raz utne. Tiger skončil v zoologickej záhrade, František v nemocnici.
Najjednoduchším cvikom
s ktorým "kočičky" začínajú, je skákanie zo stoličky na stoličku. Lýdia nám vysvetľuje, že najlepšie sa cvičia mladí jedinci, zhruba do tých päť rokov. Potom začnú samci pohlavne dospievať a už je s nimi ťažká robota. Zrejme to bude pravda, pretože tiger Dolar a lev Lordík, ktoré už začali pokukovať po svojich kolegyniach, súhlasne zakývali ušami.
Šelmy vedia vycítiť strach, nemajú rady stresové situácie. Keď chce byť človek drezérom, jednoducho musí byť vnímavý. No práca drezéra nie je len o cvičení. Zvieratá treba kŕmiť, čistiť im klietky, skrátka treba sa im venovať aj inak. Mimochodom, viete, koľko taká šelmička zožerie za deň mäsa? Je to až desať kíl. Tie od Strnádovcov majú najradšej kuracie a hovädzie. A tak v nedeľu si jedna časť rodinky pochutnáva na hovädzej polievočke s rezancami, druhá na hovädzom stehne.