Musí s tým súhlasiť aj môj brat?
Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech iného subjektu a to tým spôsobom, že vlastník je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú buď nerozlučne späté s vlastníctvom k určitej nehnuteľnosti, takže prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa, alebo tak ako v konkrétnom prípade patria určitej osobe. Smrťou tejto fyzickej osoby /resp. zánikom právnickej osoby/ právo vyplývajúce z vecného bremena zaniká a teda neprechádza na právneho nástupcu.
Vecné bremená môžu vznikať len v zákone vymedzenými spôsobmi. Jedným zo spôsobov nadobudnutia práva zodpovedajúceho vecnému bremenu je aj písomná zmluva a na jeho nadobudnutie sa vyžaduje vklad do katastra nehnuteľností. Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.
V konkrétnej veci sa vyžaduje nielen súhlas brata, ale tento musí byť aj jedným z účastníkov písomnej zmluvy o zriadení vecného bremena, nakoľko oprávnenie, ktoré ňou pre vašu svokru vzniká zaťažuje celú nehnuteľnosť. Sú i prípady, keď záväzok nezaťažuje celú nehnuteľnosť, ale obmedzuje práva len jedného z podielových spoluvlastníkov vo vlastníctve jeho podielu, ktorý zmluvu uzavrel, príp. jeho právnych nástupcov.