
spomína si na tragický deň Anton Lejsal, švagor 46-ročného baníka Štefana Kalužníka z Budatínskej Lehoty. Štefana spolu s jeho kolegom a kamarátom, 42-ročným Jánom Janáčom z Nesluše, v utorok 7. júna pred 7.30 ráno, zavalilo v bani Darkov v Karvinej. Baníci likvidovali pred závalom pracovisko a odstraňovali výstuže. Rodinní príslušníci nebohého Štefana najskôr nevedeli, ako k nešťastiu došlo, celá udalosť sa totiž vyšetrovala.
Prvé informácie hovorili o tom, že nestihli ujsť pred rútiacim sa masívom a zostali pod závalom. Baníci pripravovali likvidáciu jedného z pracovísk, ktoré bolo 770 metrov pod povrchom. Hovorkyňa Ostravsko - karvinských dolov Věra Brejová v piatok 10. júna povedala, že išlo o nešťastnú náhodu. Vraj podľa doterajšieho vyšetrovania nič nenasvedčuje tomu, že by pri tragédii zlyhal ľudský faktor. Zdôraznila, že baníkov zavalilo pravdepodobne po náhlom uvoľnení nadložia, čo bolo zapríčinené tektonickou stavbou horniny. Banskí odborníci hovoria o tom, že mali veľkú smolu. Ak by došli na miesto tragédie o päť minút neskôr, hornina by už bola vysypaná. Na mieste boli spolu s dvadsiatkou kolegov, ale práve oni stáli na mieste, kde sa hornina uvoľnila. Vyšetrovanie nešťastia ukončia záverečnou správou, ktorá býva v takýchto prípadoch do mesiaca. Obidvaja Kysučania boli kmeňovými zamestnancami spoločnosti a pracovali v nej od začiatku 90-tych rokov. Každý deň dochádzali na Karvinsko za prácou baníckym autobusom. V osudný deň odišli zo svojich domovov krátko po štvrtej hodine. Domov sa už nevrátili. Za dverami bytu v školskej bytovke pri základnej škole v Nesluši, kde býva rodina nebohého Jána Janáča, bolo počuť plač. Príbuzná zosnulého nám povedala, že Jánova manželka Anna nie je schopná niečo povedať. Práve totiž prišli zástupcovia firmy OKD, a.s. Dul Darkov, aby rodine odovzdali osobné veci mŕtveho.
Anna zostala bez manžela a dve, 17 - a 19 - ročné dcéry, bez otca.
Aj v dome Štefana Kalužníka sme našli početnú rodinu, ktorá smútila za nebohým. "Bol to mimoriadne dobrý človek. Veľmi mi pomáhal. V podstate od mladosti bol odkázaný len na seba. Sám sa prebíjal ťažkým životom. Veľmi pekne sa staral aj o nášho 49-ročného brata, ktorý bol odkázaný na vozíček. Až kým ten nedostal umiestnenie v domove dôchodcov v Kysuckom Novom Meste. Števko bol veľmi vtipný a zábavný. Spoločnosť dokázal zabávať aj 3 - 4 hodiny v kuse. Keď mohol, pomohol každému. Pozrite sa, v tomto dome býval sám a ako tu má pekne upratané a čisto," plačúc hovorí jeho jediná sestra Mária Lejsalová. Jej dvom synom, Petrovi a Martinovi, bol krstným otcom. Smúti za ním aj ďalšie krstňa, 20-ročný Juraj Šefar, ktorému bol Štefan birmovným otcom. Slzy dolu lícami sa kotúľajú tiež strýkovi, 70-ročnému Jozefovi Kalužníkovi.
Ten spomína, že Štefan bol nielen dobrý človek, ale aj dobrý pracovník. Veď v bani robil už 15 rokov.
Spoločnosť, kde Štefan a Ján pracovali, nás informovala, že príbuzní obetí budú mať nárok na odškodné podľa kolektívnej zmluvy. Deti zaradia aj do evidencie občianskeho združenia Sv. Barbora, ktoré sa snaží pomáhať sirotám a vdovám. Vlani vraj bolo na pracoviskách OKD celkom 14 smrteľných úrazov. Tentokrát si karvinská baňa opäť vybrala krutú daň. O život tam prišli ďalší dvaja ľudia. Snáď svätá Barbora, patrónka baníkov, bude odteraz bdieť aspoň nad tými, ktorí zostali kráčať v šľapajách Jozefa a Štefana a ktorí si každý deň hovoria, že aj keby vedeli, že zajtra celý svet zanikne, ešte dnes by zasadili svoju jabloň. Aj Ján a Štefan boli takí. Zasadili svoju jabloň. A tá už svoje ovocie priniesla. Počas života dvaja kamaráti rozdávali radosť a šťastie. A taká zostane aj spomienka na nich. V srdciach všetkých, čo ich poznali. Spomínané jablko z ich jablone. Pohreb baníkov sa konal v sobotu 11. júna.