To znamená, že trvalý pobyt nebude podmienkou. Po predložení všetkých potrebných dokladov budú môcť uzavrieť manželstvo na ktoromkoľvek matričnom úrade. Umožní to novela zákona o matrikách, ktorú pripravuje ministerstvo vnútra a ktorú je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Ženské priezviská osoby inej ako slovenskej národnosti sa už nebudú môcť zapísať do matriky bez koncovky slovenského prechyľovania. Matriky však na žiadosť žien vydávajú rodné či sobášne listy s uvedením priezviska bez prechyľovania.
Nielen cudzinka, ale aj Slovenka vydatá za cudzinca, tak môže mať v občianskom preukaze či pase zapísané meno bez prechýlenia. Keďže Kysuce sú stále prepojené akoby pupočnou šnúrou so susednou Moravou už aj kvôli zmiešaným manželstvám, či chatovým oblastiam, ktoré navštevuje množstvo chatárov zo susednej republiky, zaujímavou je aj ďalšia klauzula novely. Tá hovorí, že doklady vydané v Českej republike pri predkladaní na slovenskú matriku už nebude potrebné prekladať do úradného slovenského jazyka. Súčasne s novelou zákona o matrikách vypracovalo ministerstvo aj návrh novely zákona o mene a priezvisku, do ktorého zapracovalo európske precedenčné právo. Občan SR, ktorý má aj štátne občianstvo iného štátu, bude mať právo nadobudnúť priezvisko v podobe, ktorá je v súlade s právom alebo tradíciou iného štátu.
Občan, ktorému rodičia pri zápise do matriky určili len jedno meno, si po dovŕšení 18 roku veku môže zvoliť druhé alebo aj tretie meno. Novela spresňuje aj prípady, kedy o zmenu mena či priezviska netreba žiadať povolenie a zmenu matrikár vykoná na základe písomného vyhlásenia. Pôjde napríklad o zmenu mena v prípade osvojeného dieťaťa alebo zmenu priezviska po rozvode manželstva.