Ako však prežiť tento a kde vziať financie, zostáva nevyriešeným problémom väčšiny poľnohospodárskych podnikov na Kysuciach. Napriek tomu družstevníci na Čiernom nesedia so založenými rukami. Momentálne sa venujú vývozu maštaľného hnoja, ktorý sa každoročne aplikuje do pôdy pre založením úrody. Potrebnými živinami zásobujú pôdu, kde budú jednoročné krmoviny, kukurica, tiež lúky, ktoré budú slúžiť na výrobu senáže, siláže a výrobu sena.
Poľnohospodári v Čiernom vysiali ešte vlani ozimnú raž na výmere 23 hektárov, jednoročným krmovinám - ovsu na zeleno vyčlenili 84 hektárovú plochu, jednoročnému mätonohu, ktorý poslúži na prikŕmenie hospodárskych zvierat ustajnených v maštaliach, 23 hektárov. Chcú zasiať ešte kukuricu na 36 ha a vyčleniť približne 30 hektárov na obnovu trvalo trávnych porastov.
Poľnohospodárske družstvo v Čiernom patrilo k najväčším pestovateľom zemiakov v regióne. Podľa slov vedúcej rastlinnej výroby Márie Švancárovej, túto plodinu tento rok z osevného plánu vypustili. "Ide o náročnú plodinu. Vzhľadom k vysokým nákladom, aj tomu, že nám ľudia vstupovali na pozemky a úrodu nám rozkrádali, sme sa rozhodli, že so zemiakmi končíme. Tento rok sa budeme venovať trvalo trávnym porastom," povedala.