Život sa mu zmení doslova zo dňa na deň. Dôvod? Pre laikov i odborníkov choroba, s ktorou sa dá "popasovať", niekedy sa však prejaví so všetkými dôsledkami svojej zákernosti. Rakovina.
Liga proti rakovine SR (LPR SR) vznikla ešte v januári roku 1990 a v tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie národných líg proti rakovine a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine so sídlom v Ženeve. Od roku 1997 každoročne LPR SR organizuje celoslovenskú verejnoprospešnú kampaň Deň narcisov. Cieľom je vzbudiť u verejnosti záujem o spoločné riešenie jedného z najzávažnejších problémov ľudstva a z peňazí získaných verejnou zbierkou financovať program prospešný pre celú spoločnosť.
V posledných rokoch sa jarný kvietok - narcis, stal symbolom nádeje pre tých, ktorých osud poznačila spomínaná zákerná rakovina. V Čadci sa zhruba pred dvomi rokmi pobočka Ligy proti rakovine rozpadla. Aj fungovanie neziskovej organizácie Klinček, ktoré Deň narcisov organizovalo vlani, akosi ustalo. V uliciach Čadce sme minulý piatok stretli len študentky Obchodnej akadémie v Čadci, ktoré pomáhali pri organizovaní zbierky. Na otázku, čo ich k tomu inšpirovalo, nám Anna Durajová, Romana Belanová, Jana Halvoníková a Anna Pavelková odpovedali, že chcú podporiť dobrú vec. Jeden z prispievateľov - 65-ročný Jaroslav Šupík z Čadce-Podzávozu nám povedal, že je pravidelným prispievateľom, pretože na onkologickom oddelení v NsP Čadca ležal už viackrát.
Takmer každý, kto prešiel okolo študentiek, ktoré mali výrazné označenie na odeve a držali papierovú krabicu, neváhal prispieť mincou, či "papierovkou".
Boli sme očitými svedkami toho, ako jedna staršia pani vložila do krabičky so slzami v očiach rovnú tisícovku so slovami, že síce nemá nazvyš, no na takúto akciu peniaze dá.. "Väčšina nám dala peniaze sama od seba. Z obchodov vybiehali narýchlo aj predavačky, aby nám vhodili nejakú sumu do krabičky. No našli sa aj takí, ktorí povedali, nech nám prispeje Dzurinda," opísali nám svoje zážitky študentky OA, ktoré pomáhali pri akcii už druhýkrát.
Slniečko pekne svietilo, zdalo sa, že ľudia majú k sebe akosi bližšie. Možno k tomu prispel aj smútok za Svätým Otcom, s ktorým sa práve na Námestí svätého Petra lúčili milióny ľudí.