
Na 19. november 2004 budeme ešte dlho spomínať. Za niekoľko hodín sa krásny národný park zmenil na nepoznanie. Prírodnému živlu padlo za obeť množstvo stromov i živočíchov. Keď sme sa na výsledky vyčíňania víchrice pozerali na televíznych obrazovkách, máloktoré oko ostalo suché. Veď z tej krásy, čo sme pred pár mesiacmi mnohí mohli vidieť na vlastné oči, neostal kameň na kameni. Určite hrôzu zažili rekreanti, ktorí mali to šťastie, že boli "v pravý čas na pravom mieste". Katastrofa však najviac postihla živočíšstvo. Vtáky stratili svoje prirodzené hniezdiská, zvieratá brlohy a nory. Ich biotop sa v okamihu zrútil. Nikoho, kto aspoň trochu cíti s prírodou, to nenechalo chladným. Krásnym príkladom, hodným nasledovania, je aj čin chlapcov z ôsmej B triedy zo Základnej školy na Ulici Andreja Hlinku v Čadci. V školských dielňach sa rozhodli vyrobiť 50 vtáčích búdok, tieto dopraviť a rozvešať na stromy v Tatranskom národnom parku (TANAP).
"S touto humanitnou myšlienkou prišiel za mnou Ing. František Slabý," hovorí zástupkyňa riaditeľky ZŠ A. Hlinku Mgr. Vlasta Helešová a pokračuje: "Oslovil našu školu, aby sme poskytli školské dielne na vyrobenie spomínaných búdok. Nápad sa nám zdal veľmi zaujímavý a preto vedenie školy s jeho realizáciou súhlasilo. Na výrobu búdok sa prihlásili piati chlapci. Keďže v tom čase v našom regióne vyčíňala chrípka, dvaja z nich ochoreli. Zvyšní: Jakub Poláček, Miroslav Tomek a Denis Slabý usilovne pracovali aj napriek tomu, že v škole sme mali chrípkové prázdniny. Odbornou radou im pomohol pedagóg Jozef Kubiš.
Pridali sa aj školníci Ján Backa a František Jarabica. Materiál a ľudský i finančný potenciál poskytlo niekoľko drevárskych súkromných firiem z Čadce a okolia. Odborne a technicky na všetko dohliadali členovia Poľovníckeho združenia Čadca - Horelica, Dr. Jozef Oravec, Milan Šeda a Jozef Saček. Koordinátor projektu Ing. F. Slabý naviac dodal aj potrebné pracovné nástroje, ktoré ostanú majetkom našich dielní. S riaditeľom TANAP-u bol dohodnutý termín rozvešania búdok na príslušné miesta. Stalo sa tak v pondelok 4. apríla. Pre žiakov, ktorí sa do práce aktívne zapojili, organizátori pripravili pekný program priamo vo Vysokých Tatrách." V závere treba ešte spomenúť, že na realizácii projektu sa podieľala aj riaditeľka ZŠ Dr. Mária Blendovská spolu s Tomášom Dubským. Všetkým zúčastneným patrí poďakovanie a veríme, že táto akcia nebola ani zďaleka poslednou, ale prvou, na ktorú nadviaže tradícia.