"Poľovníci z nášho poľovníckeho združenia s tým maximálne súhlasia. Napokon, stalo sa tak aj na ich podnet. Ľudia túto zimu doslova štvali zver, len aby získali parožie. Bolo viacero prípadov, napríklad v Bystrickej doline, kde pytliaci naháňali jeleňov dovtedy, kým nezhodili parožie. Pritom ich netrápilo to, že zvieratám sťažoval pohyb vysoký sneh. Stalo sa, že v istých lokalitách bolo v lese viacej ľudí ako zveri. Zlodeji parožia používali takzvané snežnice, lyže, no nehanbili sa naháňať ju aj s pomocou skútrov", uviedla pre Kysucké noviny tajomníčka Regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Čadci Antónia Martinčeková.
Ako povedal prednosta Krajského lesného úradu v Žiline Ivan Gašinec, pre zberačov je parožie zaujímavým artiklom, pretože na trhu sa cena pohybuje okolo 300 korún za kilogram. Sú isté skupiny špecializovaných ľudí, ktorí sú schopní denne si privyrobiť tisíc až dvetisíc korún. Od zainteresovaných sme sa však dozvedeli, že 300 korún na trhu je úradná cena, no nikto ju za takú nepredá, pretože väčšina sa sústreďuje na zberateľov zo zahraničia, ktorí za ňu platia oveľa viac.
Parožie však môžu zbierať iba členovia poľovných združení na základe povolenia, ktoré vydá poľovný hospodár. Zberačom parožia, ktorí ho nemajú, môžu členovia lesnej stráže uložiť pokutu do výšky 2 tisíc korún, väčšie delikty môžu riešiť v správnom konaní, prípadne prostredníctvom orgánov činných v trestnom konaní. Na druhej strane nelegálni zberači vedia, že tento čin sa veľmi ťažko dokazuje, poznajú svoje práva a občiansky zákonník. Podľa informácie očitých svedkov honov na "vysokú", zberači parožia sú častokrát vystrojení lepšie ako členovia lesnej stráže, najmä pokiaľ ide o terén s vysokou snehovou pokrývkou. Väčšinou chodia na bežkách, prípadne skialpinistických lyžiach s pásmi, či na spomínaných skútroch. Pritom len máloktorí pracovníci lesnej stráže, ak vôbec nejakí, disponujú takýmto kvalitným výstrojom.
"Prvé sčítanie zveri sme robili v kysuckom regióne 19. marca, ďalšie v sobotu 2. apríla. Po zdokumentovaní budeme vedieť, aké sú stavy uhynutej zveri," uviedla A. Martinčeková. Je viac než isté, že hon za parožím sa takisto podpíše pod stav uhynutých zvierat. Pred zlodejmi totiž neutekali len jelene, ale i ďalšia zver, žijúca v lese. Tej mali ľudia v tejto krutej zime pomôcť, no skutočnosť ukázala, že človek sa častokrát správa horšie ako "zviera". V tomto prípade však ide o urážku tých, čo majú na rozdiel od človeka štyri nohy...