Banskobystrického kraja. Drží tretiu priečku za nemocnicami v Žiline a Martine. V minulom roku tam odviedli 1132 pôrodov pri ktorých sa narodilo 1140 detí. Popôrodná úmrtnosť detí do 7 dní a mŕtvonarodených detí predstavovala 2,6 promile. Toto číslo svedčí o vynikajúcej práci lekárov gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia i celého zdravotníckeho personálu.
Koncom minulého roka sa veľa diskutovalo o vedení pôrodov pôrodnými asistentkami, čo umožnila vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá vstúpila do platnosti 15. októbra 2004. Slovenskí pôrodníci na rozdiel od českých nie sú proti vedeniu pôrodov a ošetreniu dieťaťa po príchode na svet pôrodnými asistentkami. Najmä po tom, čo sa im podarilo do vyhlášky presadiť, že pôrody musia byť výlučne v nemocniciach, ktoré majú na to štátnu licenciu, a nie doma. Starostlivosť by klesnúť nemala, lebo rodičku pred pôrodom vyšetrí lekár a určí, či ide o normálny fyziologický pôrod, ktorý urobí asistentka. V ostatných prípadoch pôrod vedie lekár. Niektorí odborníci sa vyjadrili, že tento postup je výhodný pre rodičku, pretože s pôrodnou asistentkou je dlhšie v styku. Výhodný je aj pre nemocnicu, pretože nebude musieť mať v pôrodnici v pohotovosti toľko lekárov ako dosiaľ.
Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva v pôrodnej asistencii Viera Simočková zdôraznila, že pôrodné asistentky absolvujú trojročné bakalárske štúdium na vysokej škole, pričom majú predpísanú odbornú prax počas klinických cvičení. Zároveň uviedla, že tento odbor môžu študovať aj muži. Podľa jej vyjadrenia sa zlepší aj prenatálna starostlivosť, pretože pôrodné asistentky by nemali byť len v pôrodných sálach, ale aj v primárnej praxi a teréne. Mali by navštevovať najmä sociálne slabšie rodiny a vykonávať osvetu. Odborníci nezastávajú názor, že by ženy mohli rodiť doma, pretože je to veľké riziko. Na Slovensku je v súčasnosti okolo 2000 pôrodných asistentiek, no nie všetky sú diplomované. Mnohé z nich už študujú, najmä externe.