Ako nás informovala vedúca živočíšnej výroby, v Poľnohospodárskom družstve Čierne disponujú 238,8 hektármi ornej pôdy. Na 56 hektároch už vysiali ozimnú raž. V budúcom roku na 6 hektároch vysadia zemiaky, 60 ha vyčlenia kukurici na siláž. Na 56 hektárovej ploche budú pestovať jednoročné krmoviny - ovos na zeleno a mätonoh jednoročný. Zvyšok, okolo 60 ha bude patriť viacročným krmovinám.
Riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Čadci pre Kysucké noviny uviedla, že v kysuckom regióne poľnohospodári vysiali na 30 hektároch repku olejnú, na 25 ozimnú pšenicu, na 25 ozimný jačmeň a na 56,62 hektároch raž.
Na Slovensku údajne ubudlo od roku 1990 do roku 2000 takmer 57 kilometrov štvorcových ornej pôdy a viac ako 580,3 kilometrov sa zmenilo na lesokroviny vďaka výrubom a ďalším zásahom do týchto porastov. O viac než 40 kilometrov štvorcových pribudlo sídelných, priemyselných a rekreačných areálov, ako aj komunikácií a vodných plôch. Z výsledkov projektu CORINE land cover 2000 Slovensko sa na Slovensku za desať rokov udiali zmeny na viac ako 2000 štvorcových kilometroch krajinnej pokrývky. Zmyslom projektu CORINE, ktorý bol spustený už v polovici 80-tych rokov, je vytvoriť kompatibilné dátové vrstvy použiteľné na sledovanie zemského povrchu celej Európy. Projekt stále pokračuje a zdokonaľuje sa. Na jednotnej metóde získavania údajov sa dohodlo 29 európskych krajín. Satelitné snímky umožnili získať informácie o polohe a rozlohe areálov 44 tried krajinnej pokrývky Európy, z ktorých sa na Slovensku vyskytuje 31. Sú to domy, komunikácie, vody, močiare či kroviny.
U nás nemáme napríklad pobrežné močiare, ryžové polia alebo olivové háje. Na základe získaných výsledkov je možné modelovať zmeny za posledných 10 rokov a podľa toho posudzovať správanie sa človeka v prírode. Koordinátorom projektu je Európska environmentálna agentúra so sídlom v Kodani. Slovenský tím tvoria odborníci zo Slovenskej agentúry životného prostredia Banská Bystrica a z Geografického ústavu SAV Bratislava. Polovica nákladov na projekt pochádza z európskych fondov a polovicou prispelo Ministerstvo životného prostredia SR. Snímky sa získavajú v súčasnosti z družice Landsat 7, ktorej perióda obehu okolo Zeme je 26 dní.
Na Kysuciach tvoria výmery lúk a pasienkov, jednoročných a viacročných krmovín až 90 percent poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Ide o 21 tisíc hektárovú plochu.