Aj to ma podnietilo k môjmu rozhodnutiu stať sa architektom," hovorí Jaroslav Ondrašina z Čadce, 20-ročný študent Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti navštevuje 2. ročník, do skončenia mu chýbajú ešte štyri. To však mladému študentovi z Čadce nevadí. Do školy chodí rád, baví ho. Ani chvíľu nezaváhal, keď v júni vyhlásil Kabinet počítačovej podpory architektonickej a urbanistickej tvorby, Ústav dizajnu FA STU ďalší, v poradí už 5. ročník celoslovenskej študentskej súťaže CAD 2004.
Prihlásil sa. Začal sa venovať pretváraniu priestoru okolo námestia oproti čadčianskemu domu kultúry. Porota vyhodnotila jeho návrh ako veľmi dobrý a získal pekné tretie miesto. "Predtým som svoju prácu konzultoval aj s primátorom Čadce Jozefom Pohančeníkom, s ktorým sme hovorili o územnom pláne mesta," hovorí Jozef. A dodáva, že po skončení školy by sa chcel presadiť. Nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. K čomu inklinuje? Hovorí, že ho zaujímajú kultúrne stavby, solitéry, no aj bytové domy. Ako už spomenul, skontaktoval sa s vedením mesta, kde sa dozvedel o víziách do budúcna, čo sa týka architektúry. "Aj v Čadci je viacero objektov, ktoré by sa dali veľmi pekne prerobiť. Vedel by som pomôcť aj v rámci študijných prác," hovorí. A ako hodnotí napríklad "vzhľady" rodinných domov na Kysuciach? "Za socializmu sa stavali aj pekné domčeky, no niektoré sú paškvilom. Dali by sa však prerobiť, aby vyzerali lepšie a mohlo by sa v nich pohodlnejšie bývať. Dnes sú už zväčša novopostavené domy moderné a estetické."
Jozef býva s rodičmi v novšom rodinnom dome na Kýčerke. Smeje sa, že by aj v tomto prípade vedel o menších "chybičkách krásy", no k práci potrebuje voľnú ruku. Musí teda počkať, kým si nebude stavať vlastnú strechu nad hlavou....
Na otázku, kto je jeho vzorom odpovedá, že napríklad Frank Owen Gehry, ktorý navrhol Guggenheimovo múzeum v Bilbau, ale tiež Calatrava či Libenskind.