
ej Kysuckým európskym informačným centrom KERIC za finančnej podpory grantového programu Európskej Únie MLÁDEŽ.
Budú sa im Kysuce páčiť?
Zdalo by sa, že oproti Anglicku nemáme na Slovensku nič, čo by mohlo Angličanov upútať. A tak počas prípravy programu pre partnerskú skupinu aj sami mladí Slováci spoznávali zaujímavé stránky Kysúc.
"Program sme pripravovali počas stretnutí v KERICu. Snažili sme sa, aby nebol náročný, ale aby obsahoval aktivity, ktoré ich zaujmú. Chceli sme si všetko dôkladne pripraviť, aby nás nič nezaskočilo. Tieto dni boli nielen príjemne strávené, ale aj plné skúseností a veľmi užitočné pre moju angličtinu a osobný rozhľad." (Ľudka K.)
Názov výmeny Tad-vakia vznikol spojením slov "Tadcaster" (rodné mesto anglickej skupiny) a "Slovakia" (Slovensko). Cieľom bolo spoznať kultúru oboch krajín, spôsob života mladých ľudí a nájsť si priateľov. Tomu bol prispôsobený i program výmeny. Okrem turistických výletov do Makova, kde sa výmena uskutočnila, pripravili jazdu na koni, športové aktivity, graffiti workshop, výlet do Žiliny, kde si zajazdili na motokárach a zašli na plaváreň, návštevu tradičného Kysuckého jarmoku v Čadci a komunikačné a diskusné aktivity zamerané na spoznanie účastníkov a kultúry ich krajín.
Do you speak English?
Všetko naučené sa vám zrazu vytratí z pamäti pri stretnutí so skutočnou angličtinou, v prípade účastníkov Tad-vakie ešte sťaženou ťažko zrozumiteľným manchesterským prízvukom. Neoceniteľná skúsenosť pri učení sa angličtiny!
"Po prvýkrát v živote som sa rozprávala so skutočnými Angličanmi. Hoci som niekedy nerozumela na prvý raz, čo hovoria a musela som sa pýtať znovu, angličtinu som si precvičila výborne!" (Zuzka D.)
"Bolo pre mňa veľkým prínosom, že som mohla konverzovať s Angličanmi, keďže sa mi predtým takáto príležitosť nenaskytla. Naučila som sa nové slovíčka a prekonala som ostych z rozprávania v angličtine. Vďaka týmto skúsenostiam sa nebudem vyhýbať kontaktu a komunikácii s Angličanmi alebo ľuďmi hovoriacimi iným jazykom." (Petra A.)
Akí sú?
Často o ľuďoch vyslovíme názor, aj keď ich nepoznáme. Takto sa z predstavy neprístupných Angličanov stali kamaráti, ktorých trápia a tešia podobné veci ako mladých Slovákov.
"Bola som prekvapená, že Angličania neboli takí konzervatívni a uzavretí ako sa o nich traduje. Páčilo sa mi, že okrem štúdia si väčšina privyrába na to, aby boli finančne nezávislí od rodičov. Zoznámila som sa s ich spôsobom trávenia voľného času. Pri rozhovoroch som zistila, že aj angličtina má nárečové odlišnosti, a žiaľ ich slovník bol často okorenený aj "silnými" slovami" (Zuzka D.)
"Spoznala som nových ľudí, ktorí boli približne v rovnakom veku ako ja. Zistila som, že nám boli veľmi podobní. Mali takmer rovnaké zmýšľanie a záujmy ako mladí ľudia u nás. Počas výmeny som získala širší rozhľad o Angličanoch a ich krajine. Na Makove sme s Angličanmi strávili jeden super týždeň."(Zuzka O.)
Prečo mládežnícke výmeny?
Keď navštívite krajinu ako turisti počas dovolenky, máte len málo možností stretnúť sa s ľuďmi, ktorí v nej žijú, spoznať ich skutočný život. Naučiť sa cudzincov pochopiť, porozumieť im, odbúrať predsudky, ktoré o nich máme a spriateliť sa s nimi sa dá len bezprostredným kontaktom s nimi.