Bývalú primátorku Čadce, exposlankyňu, súčasnú predsedníčku SNS. Novej predsedníčke, ktorá vraj chce pozdvihnúť činnosť strany v Čadčianskom okrese, no zrejme nielen v ňom, sme položili niekoľko otázok.
Išlo o plánovanú, či mimoriadnu konferenciu? Koľko členov sa jej zúčastnilo?
Bola to mimoriadna konferencia, ktorá bola zvolaná na podnet drvivej väčšiny členov okresnej rady. Tú k tomu viedli dva dôvody. Ako je veľmi dobre známe Slovenská národná strana prežíva v súčasnosti veľmi ťažké obdobie. Po zjednotení Slovenskej národnej strany vedenej mnou a Pravej Slovenskej národnej strany pod vedením Jána Slotu 31.5.2003, kedy sme zaznamenali až 8 --12 - percentnú podporu medzi politickými stranami na Slovensku, sme sa stali cieľom deštrukcie zvnútra strany skupinou vedenou pánom Súľovským. Táto však totálne prepadla nielen na súdoch ale aj pred voličmi. Veď vo voľbách do Európskeho parlamentu získali iba 2 percentá hlasov.
Druhým dôvodom zvolania okresnej konferencie je snaha Slovenskej národnej strany intenzívne sa už teraz pripravovať na parlamentné voľby, no v súčasnosti najmä na budúcoročné voľby do vyššieho územného celku. Z 39 riadne nominovaných delegátov okresnej konferencie sa ich zúčastnilo 26 a aj táto skutočnoť iba potvrdzuje podporu súčasnému vedeniu strany pod vedením Jána Slotu a mňa.
Aká je členská základňa strany v okrese Čadca?
Členskú základňu tvorí cca 200 ľudí. Ťažko hodnotiť, či je to veľa alebo málo, no ja sa chcem vrátiť k tomu, aby sme mali najmä aktívnych členov, ktorí chcú robiť a aby sme mali viac miestnych organizácií. Spoločne s členmi okresnej rady chceme dosiahnuť, aby sme mali v každej obci na Kysuciach miestnu organizáciu, ktorú môže tvoriť najmenej 5 členov.
Vo voľbách vás podporili viac kluby z obcí, alebo miest?
Slovenská národná strana mala väčšiu podporu v kysuckých obciach. Nemyslím si však, že v okrese Čadca sú veľké rozdiely medzi voličmi obcí a miest. Našou snahou je získať viac voličov v mestách i obciach, a to tým, že im ponúkneme reálny program na zlepšenie ich bežného života.
Čitateľov určite zaujíma, prečo ste sa vlastne rozhodli prijať kandidátku. Máte nejaké konkrétne plány ako by sa mohla činnosť strany, ktorá sa v ostatných rokoch spája s rôznymi konfliktmi, kauzami, škandálmi, opäť znormalizovať a mať šancu uspieť? Za dva roky sú tu parlamentné voľby a o rok voľby do VÚC.
Slovenská národná strana má šancu uspieť iba normálnou každodennou robotou na všetkých organizačných úrovniach. Od ústredia v Bratislave, cez kraje, okresy až po miestne organizácie. Máte pravdu. Škandálov a konfliktov už bolo dosť. Sú dva roky pred parlamentnými voľbami a jeden rok pred voľbami do vyšších územných celkov. Nemôžeme si dovoliť strácať energiu škandálmi a konfliktami, lebo strana by to už jednoducho neprežila a ďalšie obdobie mimo parlamentu by znamenal koniec nielen Slovenskej národnej strany ale aj národnej politiky na Slovensku a krach ochrany národno-štátnych záujmov Slovenska. A to nie je iba odtrhnutie južného Slovenska pod taktovkou SMK, sú to aj ekonomické záujmy Slovenskej republiky v zjednotenej Európe a sila našej ekonomiky. To je náš každodenný život, to sú ceny za nakupovaný tovar, to je naša životná úroveň. Veľmi názorne to vyjadril novozvolený prezident SR Ivan Gašparovič, ktorého podporovala aj SNS, keď hovorí: Myslím národne, cítim sociálne. Byť národným znamená prežiť. Kandidatúru okresnej predsedníčky som prijala aj s morálnych dôvodov. Cítim určitú podlžnosť nielen voči SNS na Kysuciach, ale aj voči Kysuciam ako takým. Hovorím to úprimne. Chcem im pomôcť.
Máte nejaké tromfy, ktoré by dokázali presvedčiť voličov na Kysuciach a ktorými by ste dokázali získať ich priazeň? Lebo strana ich po ostatnom volebnom fiasku stratila.
Iba reálnym konaním pre zlepšenie každodenného života, zlepšovaním životnej úrovne, vytváraním pracovných príležitostí. Konkrétnym príkladom v tomto smere je aktivita žilinského primátora Jána Slotu pri budovaní závodu KIA pri Žiline. Ľudia chcú mať prácu, chcú slušne žiť a volia si politikov, aby im na to vytvorili podmienky. Kysuce majú vynikajúce predpoklady pre rozvoj cestovného ruchu. Príkladom je stredisko zimných športov Oščadnica ako aj najnovšie aktivity s prípravou termálnych kúpalísk v tejto lokalite. Ak sa Slovensko prirovnáva ku Švajčiarsku, tak na Kysuce to platí dvojnásobne. Nemáme síce tak vysoké hory, ale o to väčšie možnosti.
Vráťme sa však ešte k okresnej konferencii. Aké závery prijala?
Tie môžeme vyjadriť stručne. Začíname intenzívne pracovať. Okresná rada bude mať zriadenú vlastnú kanceláriu so stabilnou telefónnou linkou. Ľudia nás budú môcť kontaktovať, postupne chce vybudovať sieť miestnych organizácií v každej kysuckej obci a meste.
Môžete nám povedať, v akom zložení bude pracovať nový výbor?
Mojimi podpredsedami sú V. Urbánek, J. Kondek, F. Kolembus, P. Šuška a J. Kožák. Členom okresnej rady je ešte R. Prívara, predsedom okresnej a revíznej komisie je F. Podmanický a členmi komisie sú J. Fuják a F. Čičman. Všetci majú spoločné, že chcú úprimne robiť. Myslím si, že budeme dobrý tím.