Obci na jednej strane dominuje vrch Rochovica s nadmorskou výškou 640 metrov, ktorý je okrajovou lokalitou teplomilných spoločenstiev rastlín a živočíchov. Na druhej strane je to vrch Brodnianka (720 m n. m.) Obidva boli vyhlásené za prírodné rezervácie. Okolie Rudinky poskytuje množstvo vhodných turistických trás s rôznym stupňom náročnosti. Turisti ocenia peknú panorámu okolitej prírody. Pohľad z Rochovice je odmenou za náročný výstup. Obec žije pokojným životom, poznačeným každodennou prácou. V jej čele stojí necelé druhé volebné obdobie starostka Oľga Štefánková. O živote v obci sme sa s ňou porozprávali.
Pani starostka, keď ste sa nechali presvedčiť na kandidatúru, určite ste mali nejaké plány. Aké?
Keďže som pracovala na obecnom úrade, poznala som situáciu, a preto bolo mojou povinnosťou pokračovať v nedokončenej práci môjho zosnulého predchodcu. Zamerali sme sa na dokončenie rekonštrukcie vodovodu, opravu miestnej komunikácie po plynofikácii a úpravu cintorína.
Čím ste pokračovali po opätovnom zvolení?
Viete, stavať si v takejto malej obci nejaký volebný program je prakticky nemožné. Obecný rozpočet na väčšie investičné akcie absolútne nepostačuje a získavanie financií z dotácií a rôznych fondov je stále zložitejšie. Museli sme sa preto zamerať na práce, ktoré vyplývali z každodenného života a tie realizovať. Dôraz kladieme najmä na aktivity, ktoré budú šetriť verejné peniaze. V najbližšej dobe nás čaká výmena zastaralých lámp verejného osvetlenia a kompletná rekonštrukcia elektrickej inštalácie v požiarnej zbrojnici.
Na Kysuciach v tomto období rezonuje otázka budovania kanalizácie.
Kanalizácia je určite veľmi potrebná vec. Ako som spomenula, sme maličká obec a vlastnými silami by sme ju určite nezvládli, pretože prostriedky na ňu nedostaneme ani z fondov Európskej únie. Zatiaľ máme prísľub, že nás zahrnú do spoločného projektu Odkanalizovanie dolných Kysúc. Verím, že sa to podarí, aj keď sme koncovou obcou regiónu.
Ako je to s nezamestnanosťou vo vašej obci?
Nie sme na tom až tak zle. Čo sa týka štatistík okresu, pohybujeme sa niekde v strede. V obecných službách momentálne zamestnávame štyroch mužov a dve ženy. Ženy aktivačný príspevok nepoberajú, pretože sa nenachádzajú v hmotnej núdzi. Viazanie aktivačného príplatku na hmotnú núdzu poberateľa vidím ako jedno z nešťastných riešení. Roboty by bolo dosť, potrebovali by sme viac ľudí, no zadarmo nikto robiť nebude.
Na čom spomínaní pracovníci robia?
Je to predovšetkým vykášanie verejných priestranstiev, úprava chodníkov a čistenie potoka. V súčasnosti chlapi robia schody pri vchode do obecného úradu a ženy upravujú cintorín.
Pozrieme sa trochu na situáciu v miestnom školstve.
V našej obci nemáme základnú, ale iba materskú školu, do ktorej je prihlásených 24 detí. Dúfam, že prežijeme a škôlka u nás ostane i naďalej. Prisľúbené financie by to zaručovali. Budeme sa všemožne snažiť o jej fungovanie aj napriek tomu, že zrušíme jedáleň a stravu budeme voziť z Rudiny.
Čo kultúra?
Pravidelne organizujeme rogram pri príležitosti Dňa matiek, Dňa detí a v mesiaci októbri posedenie s dôchodcami. Deti z materskej škôlky (MŠ) nám vždy pripravia pekné vystúpenie. Začiatkom roku ma oslovila školská rada pri MŠ s prosbou na zorganizovanie benefičného koncertu, výťažok z ktorého by pomohol škôlke. Podarilo sa nám ho zorganizovať na sviatok sv. Valentína. Akcia bola veľmi úspešná. Za získané peniaze sme deťom nakúpili nové hračky a iné potrebné veci. Najväčšiu zásluhu na úspechu koncertu majú pracovníčky MŠ na čele s riaditeľkou Jozefou Kohútovou a učiteľkou Dankou Chmelařovou.
K životu patrí aj šport. Ako sa mu darí vo vašej obci?
V tejto oblasti opäť doplácame na to, že sme veľmi malá dedina. Kedysi sa tu darilo futbalu, ktorý pre nedostatok hráčov už niekoľko rokov neexistuje. Mládež sa v súčasnosti venuje malému futbalu.
Rudinka je známa výbornými výsledkami dobrovoľného hasičského zboru.
V tomto roku náš DHZ oslávil 60. výročie svojho vzniku. Bola a je to spoločenská zložka, ktorá veľmi pomáha obci pri organizovaní verejného života i pri neočakávaných živelných pohromách. V roku 2000 vyhrali naši hasiči okresnú súťaž a postúpili na krajské kolo. Od tohto úspechu sa chlapci zmobilizovali. Zistili, že poctivým prístupom k tréningu môžu dosiahnuť oveľa viac. Dali sme im "zgenerálkovať" hasičskú striekačku, ktorú k svojmu športu nutne potrebujú. Bol to aj určitý "útok" na obecnú pokladňu, nakoľko generálka nebola vôbec lacná záležitosť. Myslím, že to neboli zbytočne vyhodené peniaze. Veliteľom DHZ je Anton Kuba, o ktorom sa hovorí, že dokonale spĺňa príslovie: "Čo oko vidí, to ruka zrobí." Túto vlastnosť dokonale využíva pri zlepšovaní hasičskej striekačky. Vďaka jemu a predsedovi DHZ Štefanovi Hlavatému sa našim hasičom darí. Víťazstvo v okresnej súťaži si potom ešte dvakrát zopakovali. V tomto roku zorganizovali už XIII. ročník súťaže O putovný pohár starostky obce, na ktorej sa zúčastňujú hasičské družstvá z celých Kysúc. Aj touto cestou by som sa chcela našim hasičom za príkladnú prácu poďakovať.
Aké plány máte do budúcnosti?
Bolo by ich dosť, no všetko závisí od financií. Spomínaná kanalizácia je otázkou niekoľkých rokov. Zameriame sa na vysporiadanie pozemkov určených na individuálnu bytovú výstavbu. Bude potrebné v najbližšej dobe zrealizovať kompletnú infraštruktúru, aby sa so stavbou domov mohlo začať.
Pani starostka, čo na záver?
Predovšetkým by som chcela všetkým občanom poďakovať za pomoc a podporu. Tiež by som ich chcela poprosiť o trpezlivosť. Rovnako sa chcem poďakovať zamestnancom MŠ a aj našej pracovníčke Janke Hrdinákovej, ktorá na obecnom úrade toho prežila skutočne veľa. Verím, že spoločnými silami sa dopracujeme k novým úspechom.