Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Snežnica žiari čistotou

Peniaze na rozvojové programy sú, treba však zaklopať na správne dvere Obec Snežnica je jednou z podhorských obcí severozápadného Slovenska.

Peniaze na rozvojové programy sú, treba však zaklopať na správne dvere
Obec Snežnica je jednou z podhorských obcí severozápadného Slovenska. Rozlohou patrí skôr k menším dedinkám kysuckého regiónu. Rozloha chotára je 551 hektárov a v súčasnosti v 333 domoch žije 992 obyvateľov. Obec je od krajského mesta Žilina vzdialená desať a od bývalého okresného sídla Kysuckého Nového Mesta sedem kilometrov.

Rozprestiera sa v úzkej doline, v očarujúcom obklopení zalesnených vrchov Malý Vreteň, Brodnianka, Straník a Háj. Jej prírodnou dominantou je Veľký Vreteň s nadmorskou výškou takmer 820 metrov. Časť katastra obce tvorí prírodná rezervácia Brodňanka a medzi chránené prírodné útvary patria lipy na cintoríne. Charakteristická je tu potočná radová zástavba. pretože domy sa stavali povedľa dvoch ramien potoka, ktoré sa v centre spájajú do jedného toku. Po vstupe do obce je na prvý pohľad jasné, že táto dedina má "dobrého gazdu". Všade je všetko úhľadne upravené, čisté, bez čo len náznaku divokej skládky, akých sme svedkami v iných dedinách. V letnom období všade kvitnú kvety, o ktoré sa príkladne starajú miestne ženy. V roku 1997 postihla obec ničivá povodeň, ktorá spôsobila viac ako 20 miliónovú škodu. Dnes po prírodnej katastrofe niet ani pamiatky. Potok pretekajúci dedinou dostal pevné vyregulované brehy, ktoré by mali podobným vyčíňaniam vodného živlu v budúcnosti zabrániť. Spomínali sme, že Snežnica má "dobrého gazdu". Je ním starosta Ján Pokrivka, ktorý však tvrdí, že bez dobrých spoluobčanov by sám nič nedokázal. O jeho skromnosti svedčí aj skúsenosť, že som ho musel dlho presviedčať, aby niečo o sebe a dedine, ktorú spravuje viac ako 14 rokov, povedal. Nakoniec sa mi ho podarilo "zlomiť" a tak mohol vzniknúť nasledovný rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Pán Pokrivka, kde treba hľadať prvé náznaky vašej starostovskej kariéry?
Ja som vlastne v skutočnosti na post starostu ani kandidovať nechcel. Všetko sa to tak nejako zbehlo pod vplyvom eufórie v prvom slobodnom roku po "Nežnej revolúcii." V obci prebehlo akési tajné ľudové hlasovanie. Aktivisti chodili po dedine s urnami a občania do nich vhadzovali lístky s menom kandidáta na starostu a návrhmi na poslancov obecného zastupiteľstva. Po otvorení urien ani na jednom lístku nebolo napísané žiadne iné meno, ale iba Ján Pokrivka. Už na základe tohto "referenda" som považoval za povinnosť kandidovať za starostu a splniť tak želanie spoluobčanov. V následných komunálnych voľbách ma vždy zvolili a v posledných, ktoré sa konali v roku 2002, som nemal ani protikandidáta.

Skryť Vypnúť reklamu

Akou významnejšou akciou ste "naštartovali" zveľaďovanie Snežnice?
Od roku 1984 som bol poslancom bývalého miestneho národného výboru. Problematiku obce som dosť dobre poznal a vedel som, čo je prvoradé. Keď sa v spomienkach vrátim do dávnej minulosti, vybaví sa mi, že prvou "ostrou" stavbou bola prestavba miestneho kultúrneho domu. Hoci to bola pekná budova, mala určité nedostatky. Vybudovali sme v nej nové sociálne zariadenia a celkovo sme ju zrekonštruovali. Dnes je naplno využívaný nielen miestnymi, ale aj občanmi z okolitých obcí. Spomenul som si, že pred spomínanou prestavbou sme zrealizovali vyčistenie potoka. Na vyhlásenú brigádu sa vtedy dostavilo okolo 180 ľudí, ktorí nezištne priložili ruku k dielu.

Začiatok je vždy najťažší. Čo nasledovalo potom?
Dávnou mojou túžbou bola komplexná plynofikácia obce. Ešte v čase, keď som bol poslancom, dával som návrhy na splynofikovanie dediny. Poznal som život občanov a vedel som o ich ťažkej drine na chudobných políčkach. Zavedenie plynu im malo aspoň čiastočne uľahčiť existenciu. Snežnica sa tak stala prvou obcou na Kysuciach, ktorá začala v roku 1993 kúriť ekologickým palivom. Ďalším vypuklým problémom bol nedostatok pitnej vody. Súbežne s plynom sme budovali aj nový vodovod. Kompletne sme vymenili všetky potrubia. S pribúdajúcim časom sa opäť začal prejavovať deficit vody. Definitívne sme ho zažehnali v roku 2000, keď sme naše vodovodné siete pripojili na vodárenskú nádrž a skupinový vodovod Nová Bystrica.
Zvykne sa hovoriť, že s jedlom rastie chuť. Ani vo vašej dedine ste nezaspali na vavrínoch. Aké ďalšie stavby ste realizovali?

Skryť Vypnúť reklamu

Je toho veľa. Začnem však pekne po poriadku. V roku 1993 sa nám podarilo postaviť peknú budovu pre športovcov. Sú tam šatne so sprchami, teplou vodou a ostatnými hygienickými zariadeniami. O rok neskôr sme sa pustili do stavby kostola zasväteného Sedembolestnej Panne Márii, ktorý bol vysvätený v roku 1995. Z uvedeného vyplýva, že stavba kostola bola zrealizovaná za necelý rok. Z kostola mám najväčšiu radosť, lebo sa mi spolu s občanmi podarilo naplniť sen mnohých generácií. Ďalšou stavbou postavenou v rekordnom čase štyroch mesiacov bol dom smútku, ktorý sme odovzdali do užívania v roku 1996. Nesmiem zabudnúť ani na kanalizáciu, ktorá je hotová na takmer 70 percent.

V akom časovom horizonte rátate s jej celkovým ukončením?
Koncom septembra tohto roku chceme spustiť čističku odpadových vôd. Túto ekologickú stavbu považujeme za zvlášť dôležitú, nakoľko všetky splaškové vody končili v miestnom potoku a ten, hlavne v období sucha, má dosť nízku hladinu, ktorá vinou znečistenia nepríjemne zapáchala. Táto stavba nám spôsobuje značné starosti. Je budovaná už od roku 1992. Keďže je finančne náročná, musíme na ňu "boxovať" peniaze od štátu. Každý rok postúpime o toľko, na koľko nám dotácie stačia. Podľa prepočtov nám na jej finalizáciu chýba asi sedem miliónov korún. Pevne veríme, že ich získame a v roku 2006 bude obec odkanalizovaná na 100 percent.

Spomeniete si na nejaké ďalšie investičné akcie?
Skutočne obrovské množstvo peňazí nás stála regulácia miestneho potoka. Aj v týchto dňoch na nej chlapi pracujú. Treba ju stále udržiavať v dobrom stave, aby nás neprekvapila voda ako v spomínanom roku 1997. Je zaujímavosťou, že betónové panely si vyrábame svojpomocne pracovníkmi obecného podniku Služby. Chcel by som sa poďakovať za pomoc Povodiu Váhu v Čadci, ako i riaditeľstvu v Púchove za aktívny prístup a pomoc. Tiež nesmiem zabudnúť na stavbu, lepšie povedané prestavbu, materskej škôlky na šesťbytový nájomný dom. Materskú škôlku sa nám podarilo umiestniť v objekte základnej školy, a tak spomínaná budova ostala voľná. Mali sme v úmysle postaviť dvanásťbytovku, no obec nedisponuje žiadnym vhodným pozemkom, preto sme museli situáciu riešiť iným spôsobom.

Spomínali ste podnik Služby. Čo všetko má v náplni práce?
Jednoducho povedané, všetky potrebné práce v obci. Musím podotknúť, že títo ľudia si zaslúžia absolutórium. Je tu zamestnaných osem kmeňových pracovníkov, s ktorými aktívne spolupracujú občania v rámci verejnoprospešných prác. Dnes sa tomu hovorí, že sú to občania v hmotnej núdzi, ktorí poberajú aktivačný príplatok. V súčasnosti ich máme štyridsať a mohli by sme zamestnať aj ďalších. Všetky spomínané stavby sme vytvorili sami, bez jedinej dodávateľskej zmluvy. To je hádam najväčšou raritou. Ušetrili sme týmto spôsobom milióny korún. V tomto roku sa nám podarilo oplotiť areál školy a škôlky. Na ihrisku opravujeme nevyhovujúce oplotenie, ktoré taktiež pohltí značné finančné prostriedky.

Čomu, alebo komu pripisujete zásluhu na spomínaných úspechoch?
Keď človek chce, robotu si nájde. Kam sa len obzriete, je jej nadostač. Ja ako starosta mám vari najväčšie šťastie, že sa všade a vo všetkom môžem v plnom rozsahu spoľahnúť na občanov. Nikdy sa mi nestalo, že keď sa vyhlási nejaká verejnoprospešná práca, aby ma nechali "v štichu". Aj ich zásluhou naša obec vyzerá tak, ako vyzerá. Všade, kde sa pozriete, vládne dokonalá čistota a vzorný poriadok. Je to predovšetkým vizitka obyvateľov Snežnice.

Doteraz sme sa rozprávali o budovaní obce. K životu však patrí aj kultúra. Ako sa vám darí na tomto poli?
Začnem káblovou televíziou. Do užívania sme ju dali v roku 2000. Občania môžu sledovať až 23 programov, z ktorých jeden je vlastný obecný okruh. Na ňom vysielame významné udalosti zo života obce. Z hľadiska kultúrneho vyžitia občanov pravidelne poriadame rôzne zábavné podujatia a vystúpenia. Veľmi dobrú spoluprácu máme s vedením školy a škôlky. Deti nám napríklad pri príležitosti Dňa matiek nacvičili krásne vystúpenie, ktoré potešilo každú mamičku či babičku. Chcel by som za to poďakovať učiteľskému zboru, ktorý vedie riaditeľ ZŠ Emil Jaššo a riaditeľka MŠ Mária Tomášová. Pred koncom roka organizujeme posedenie s dôchodcami, na ktoré pozývame všetkých, ktorí dosiahli vek 65 rokov a viac. V priebehu roka nezabúdame na stavanie mája, či oslavu Dňa detí. Na veľmi dobrej úrovni máme miestnu knižnicu, ktorú má na starosti Zitka Ševčíková a ktorá je hojne navštevovaná. Aktívne nám v obci pod vedením Eriky Pokrivkovej a Katky Labudovej pracuje folklórny súbor Snežienka.

Čo môžete povedať na margo športu v Snežnici?
Šport u nás je predovšetkým futbal a stolný tenis. Futbalisti, ktorých vedie Marián Ukrop, Jozef Smieško a Jozef Budoš, účinkujú v I. triede a stolní tenisti v 3. a 4. lige. Ich vedúcim je zasa Ján Ukrop. Nesmiem opomenúť ani hasičov, ktorí sú na vynikajúcej úrovni. V tomto roku si pripomenú 80. výročie od založenia dobrovoľného hasičského zboru (DHZ). Predsedom DHZ je Štefan Tomáš. Ďalej tu pracuje Zdenko Bollo a Ján Belanec.

Pán starosta, čo poviete namiesto záveru?
V prvom rade by som chcel zo srdca poďakovať všetkým občanom na pozitívny prístup k otázkam a potrebám svojej dediny. Rovnako si vysoko vážim prácu obecného zastupiteľstva v zložení: Jozef Budoš, Štefan Labuda, Ľubomír Jaššo, František Bakoš, Milan Hlavatý, Štefan Tomáš a Helena Voštenáková, ktorí aj keď sú zástupcami rôznych politických strán a zoskupení, v komunálnej politike ťahajú za jeden koniec povrazu.


Z histórie sa dozvedáme
Písomné pramene a sociálny vývoj obce Snežnica svedčia o tom, že to bola dedina poddaných. Preto nik v dávnej minulosti nepovažoval za potrebné zapísať presný dátum jej vzniku. O pravdepodobnom zakladateľovi obce hovoria rôzne legendy a povesti, ktoré sa šírili ústnym podaním z generácie na generáciu. Prvá písomná zmienka, ktorá svedčí o existencii Snežnice, je zapísaná v Žilinskej knihe z roku 1426. V historických dokumentoch sa stretávame s rôznymi názvami obce, ktoré sa od seba líšia transkripciou podľa toho, či išlo o text písaný v nemčine, maďarčine alebo v slovakizovanej češtine. Listiny a zápisy o vlastníctve dokazujú, že obec patrila do roku 1439 strečnianskemu a neskôr od roku 1511 starohradskému panstvu. V 19. storočí boli v Snežnici iba tri kamenné stavby, z ktorých najvýznamnejšia a dodnes zachovalá, ako historická pamiatka je klasická zvonica z prvej polovice spomínaného storočia. Tvár obce sa výraznejšie začala meniť po svetovej hospodárskej kríze v roku 1933. Po roku 1990 obec prežíva novú dynamiku výstavby. Patrí sem plynofikácia, výstavba čističky odpadovej vody a domu smútku. Najvýznamnejšou kultúrnou udalosťou bola vysviacka nového kostola, ktorá sa konala 17. septembra 1995.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 5. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 9. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 3. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 4. Legislative intention - recodification of the corporate law
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 9. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 15 936
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 498
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 667
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 959
 5. Po Slovensku na motorke 6 786
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 312
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 565
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 494
 9. Crème de la crème po slovensky 3 214
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 2 899
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Zástupcovia obce Oščadnica gratulovali svojmu najstaršiemu občanovi.

Gratulovali mu aj zástupcovia obce.


Obec Oščadnica 2 h

Neskúsení hubári tento druh hríbov nezbierajú.


Peter Malicher 5 h

Cez víkend bola na programe 3., 4., 5. a 6. liga.


a 1 ďalší 5 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


20. jún

Mladý medveď navštevuje v dedine včelára.


18. jún

Sudkyňa konštatovala, že dlažobné kocky na pešej zóne sú v dosť dezolátnom stave. Pani Beáta, ktorá spadla cestou z divadla, má v ruke voperované klince.


7 h

Už ste čítali?