
Preto sa "niektorí" usilujú, aby sa zrušili povrchové a podzemné vodárenske zdroje v Čadci a ich ochranné pásma a čerpala sa len voda z Novej Bystrice. Nejde im o ľudí, len o peniaze. Čo keď dôjde k nejakej havárii, odkiaľ budeme brať vodu?" pýtajú sa ľudia, ktorí sa dopočuli o pripravovanom zrušení vodárenských zdrojov v meste. Zistili sme, že Obvodný úrad životného prostredia v Čadci skutočne listom zo dňa 19. mája informoval viacero subjektov o tom, že Severoslovenská vodárenská spoločnosť Žilina podala na ich úrad žiadosť na zrušenie povrchového a podzemného vodného zdroja Čadca a ich pásiem hygienickej ochrany. Spomínané vodné zdroje o výdatnosti 50 l.s (podzemný 20 l.s, povrchový 30 l.s - l) nachádzajúce sa v intraviláne mesta Čadca, v priestore medzi železnicou Čadca - Makov a riekou Kysucou (oproti nemocnici s poliklinikou), boli zriadené na základe povolení v roku 1959 a1969. "Zásadne nesúhlasíme so zrušením vodárenských zdrojov a ich ochranných pásiem v Čadci, pretože takýto krok považujeme za ohrozenie života v meste.
Čadca i jeho obyvatelia, tiež podnikateľské subjekty by boli priamo ohrozené čo sa týka dodávky pitnej vody.
Čo keby došlo k nejakej poruche vodného zdroja v Novej Bystrici?" hovorí predseda Združenia podnikateľov Slovenska a Slovenskej živnostenskej komory v Čadci Jozef Kondek. V liste, ktorý adresovali Obvodnému úradu životného prostredia v Čadci okrem iného píšu: "Domnievame sa, že cieľom tohto kroku je jednoznačné získanie monopolného postavenia Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti a.s. Žilina. Podľa nášho názoru je optimálnym riešením vytvorenie mestskej vodárenskej spoločnosti, ktorá by tieto zdroje využívala na zásobovanie mesta pitnou vodou. Podľa hrubého prepočtu, pri súčasnej cene vody, počte obyvateľov a štatisticky priemernej spotrebe na obyvateľa, by bol ročný obrat približne 100 miliónov korún, čo nie je zanedbateľná suma. Pri miere zisku 20 percent by predstavoval zisk pre mestskú pokladnicu približne 20 miliónov korún ročne. Ak berieme do úvahy, že za posledných 15 rokov cena vody vzrástla približne o 1700 percent, je obava, že pri monopolizácii a odstránení konkurencie, bude cena tejto komodity naďalej stúpať, čo bude mať nepriaznivý vplyv na sociálnu situáciu obyvateľstva mesta a podnikateľské subjekty. V prípade potreby sme schopní naše tvrdenia doložiť serióznymi prepočtami, respektíve zabezpečiť odborníkov - hydrológov na profesijné odborné zdôvodnenie nášho stanoviska. Apelujeme na poslancov mestského zastupiteľstva, vedenie mesta a všetkých, ktorí môžu rozhodnúť, aby pri rozhodovaní o zrušení vodárenských zdrojov dôkladne zvážili svoj postoj a mali na pamäti záujmy občanov mesta, ktorých zastupujú"...
Ako sme sa dozvedeli, v súčasnosti je celá záležitosť v štádiu riešenia. Aký bude výsledok, nevedno. Aj keď peniaze v súčasnosti takmer vždy hrajú prim, vynikajúcou kombináciou je, keď sa spoja aj so zdravým rozumom. A ten by určite kompetentným pri rozhodovaní v tejto veci nemal chýbať. Pre ilustráciu, v roku 1989 stal kubík vody 1,50 - 2 koruny, v súčasnosti vyjde na 27 až 30 korún a podľa prognóz v roku 2010 bude stáť až 3 eura.