
Jedna z účastníčok neskôr dokonca zomrela. Svojich peňazí sa už "nedožila". Pomoc prepusteným zamestnancom, ktorým zamestnávatelia nevyplatili mzdy, sľúbili premiér M. Dzurinda, exprezident Rudolf Schuster, poslanci, predstavitelia strán, ministri, no bývalí pratexáci sa opäť presvedčili, že v slovách "sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú", je kus pravdy.
V týchto dňoch 123 bývalých pratexákov poslalo sťažnosť predsedovi Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľudovítovi Bradáčovi. "Po vytunelovaní Pratexu Čadca, a.s. v roku 1999 jeho posledným riaditeľom a majiteľom P. Korbašom zostalo na dlažbe 700 zamestnancov, ktorým doposiaľ Pratex Čadca, a.s. v konkurze dlhuje na nevyplatených mzdách a odstupnom približne 10 miliónov korún. Po trojročnom súdnom spore v roku 2002 nakoniec Najvyšší súd rozhodol, že majetok sa musí vrátiť späť do Pratexu Čadca, a.s., ktorý bol už v tom čase v konkurze," hovorí hovorca poškodených zamestnancov Miroslav Chorvatovič.
Z jeho slov vyplýva, že kým správkyňa konkurznej podstaty stačila predať majetok, podala firma Atex - O a.s., nástupkyňa tunelárskej firmy Pratex Comp, a.s. patriaca P. Korbašovi, na Krajský súd v Banskej Bystrici vylučovaciu žalobu, v ktorej žiada o vrátenie časti majetku Pratexu Čadca, a.s. Krajský súd následne pozastavil konkurzné konanie. Situácia je dnes taká, že na Najvyššom súde leží odvolanie proti rozhodnutiu Krajského súdu o neodpustení zaplatenia časti súdneho poplatku firmou Atex - O a.s..
Zamestnanci sa v sťažnosti adresovanej predsedovi krajského súdu pýtajú, ako je možné, že bola akceptovaná vylučovacia žaloba na majetok, o ktorom už v roku 2002 Najvyšší súd SR rozhodol, že patrí do konkurznej podstaty Pratexu Čadca, a.s. Tiež ako je možné, že žaloba bola doručená ešte 18. augusta 2003, pritom do dnešného dňa nebolo stanovené pojednávanie. Pýtajú sa, či zákony tejto republiky dovoľujú také množstvo procesných úkonov časovo neohraničných, ktoré preťahujú súdny proces donekonečna.
"Dokedy budeme ešte čakať na to, aby nám boli vyplatené pohľadávky, ktoré máme voči Pratexu a na to, aby investor mohol konečne kúpiť výrobnú budovu a dať nám znova prácu?" píše sa v závere sťažnosti. Tí sú rozhodnutí v prípade ďalšieho naťahovania sa kauzy podať sťažnosť na Ústavný súd SR.