Najvhodnejšie je parkovať na vyznačenom parkovisku. Ak to určuje dopravná značka, môžu vozidlá stáť aj na chodníku. Poloha vozidla pri takomto státí musí zodpovedať polohe vyjadrenej symbolom uvedeným na značke. Na miestach, kde je dovolené státie na chodníku, nesmie zastaviť a stáť vozidlo s celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 3500 kg a zvláštne motorové vozidlo.
Niektoré parkoviská sú vyznačené ako vyhradené alebo platené. Na vyhradenom parkovisku môže stáť iba vozidlo, pre ktoré je toto parkovisko vyhradené. Ak je na dopravnej značke uvedený aj čas, tak na tomto mieste mimo určeného času môžu stáť aj iné vozidlá, ak to nie je zakázané. Na vyhradených parkoviskách môže stáť aj iné vozidlo, ako vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené, ale nie dlhšie ako 3 minúty a nesmie obmedziť vodičov vozidiel, pre ktoré je parkovisko vyhradené. Na platenom parkovisku je vodič pri parkovaní povinný zaplatiť určený poplatok.
Vodič môže zastaviť a stáť, ak to nie je zakázané, aj mimo vyznačeného parkoviska. A to v smere jazdy, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo, v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zastať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy.
Okrem iných skutočností uvedených v § 24 zákona č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov vodič nesmie zastaviť a stáť na chodníku, kde by motocykel, motorové vozidlo alebo prípojné vozidlo boli prekážkou plynulého pohybu chodcov. To neplatí, ak ide o zastavenie a státie, ktoré nepresiahne 3 minúty a ktoré neohrozí ani neobmedzí chodcov.
Z hľadiska bezpečnosti chcem vodičov upozorniť, že mimo obec je na cestách I. triedy a za zníženej viditeľnosti aj na ostatných cestách s výnimkou účelových komunikácií zakázané zastavenie a státie na inom mieste než na mieste označenom ako parkovisko.
Vodiči, viem že čím ďalej, tým viac pociťujete nedostatok parkovacích miest, zvlášť tí, ktorým sa nechce prejsť pár metrov k svojmu pracovisku, úradu, či obchodu alebo reštaurácií. Mali by ste si uvedomiť, že parkovaním na miestach, kde je to zakázané, ohrozujete nielen svoj majetok, ale aj majetok a zdravie iných. Nie je zriedkavosťou dopravná nehoda, keď vodič mal v nebezpečnom úseku, križovatke, atď. zhoršený výhľad nesprávne zaparkovaným vozidlom. Ďalšia vec, na ktorú by ste nemali zabúdať je, že nie ste jediní účastníci cestnej premávky a že v zmysle ustanovenia § 52 zákona o premávke na pozemných komunikáciách iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať, ak dopravnou značkou nie je určené inak. Sú tu aj chodci, ktorým vaše vozidlá v niektorých prípadoch znemožňujú bezpečný pohyb, a to i napriek tomu, že sú na chodníku. Zvlášť ťažké to majú mamičky s kočíkmi a ľudia na vozíčkoch pre zdravotne postihnutých.
Polícia sa samozrejme zaoberá riešením priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky aj v statickej doprave. Policajti môžu vodičovi, ktorý porušil ustanovenia zákona o zastavení a státí uložiť pokutu až do výšky 2 000 Sk. V prípade, že vodič poruší zákaz zastavenia alebo státia na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu môže dostať pokutu v správnom konaní až do výšky 10 000 Sk.